בס”ד
A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE
רַבִּי נְהוֹרַאי אוֹמֵר, הֱוֵי גוֹלֶה לִמְקוֹם תּוֹרָה, וְאַל תֹּאמַר שֶׁהִיא תָבֹא אַחֲרֶיךָ, שֶׁחֲבֵרֶיךָ יְקַיְּמוּהָ בְיָדֶךָ. וְאֶל בִּינָתְךָ אַל תִּשָּׁעֵן (משלי ג):
Nehoráj rabbi mondta: „Száműzd magad a Tóra helyére (ahol Tórát lehet tanulni), és ne gondold, hogy a Tóra majd házhoz jön vagy hogy majd a társaid által fogod tanulni és betartani. És ne bízd magad a saját eszedre…” (Mislé, Példabeszédek 3:5). (Ávot 4:14)
Azt mondja a Misna, hogy „száműzd magad a Tóra helyére” – feltehetőleg azért, hogy jobban tanulhasson az ember. Nem lenne jobb távoli, gyönyörű helyen tanulni, messze a világ zavaró hatásaitól? Ez bizonyára segítené a koncentrációt és mindenki számára lehetővé tenné a lehető legmagasabb fokú tudás elérését.
Elképzelhető azonban, hogy a Misna éppen azt mondja, hogy a tóratanulás nem történhet vákuumban vagy süketszobában, ahol az ember egyedül, önmagában, másoktól elzárkózva ül. A tóratanuláshoz partner kell, tudásunkat meg kell osztani másokkal. A tóratanulás – intellektuális és spirituális szempontból is – akkor virágzik, ha az ember adhat és kaphat.
A közös tanulás, a tanultak egymással való megosztása egyrészt bátorságot és kreativitást igényel, másrészt pedig alázatot és a mások meghallgatásának képességét. Az embernek egyfelől határozott véleményt kell kialakítania, másfelől nyitottnak kell lennie mások bölcsességére. Ahogy a Szfát Emet (a guri Jehuda Árje Leib Alter rabbi) a Jitró hetiszakasszal kapcsolatban („Az emberek látták a hangot” – 2Mózes 20:15) magyarázta: Amellett, hogy mindenki lénye legmélyéből kiindulva kapcsolódott Istenhez, minden egyes ember „meglátta” az istenit embertársaiban. A kinyilatkoztatás „hangjai”, melyeket a zsidók láttak, nem volt más, mint mások és saját Tórával való kapcsolata. Ezt kell az embernek szem előtt tartania, amikor Tórát tanul, és ha így tesz, akkor beteljesül Máláchi próféta szava (3:16) „Akkor egymással beszéltek az istenfélők, ki-ki a társával, az Örökkévaló pedig figyelt s meghallotta…”
Megvitatható kérdések:
Mennyiben hat másként az ember egyéni fejlődésére a közösségi tanulás, mint az egyéni?
Miért jó, ha valaki megkérdőjelezi a gondolatainkat?
Milyen szerepet játszik a környezet a tóratanulásban? Vajon a szép környezet kiválthatja-e a közösségben való tanulás által nyújtott gazdagságot?
Írta: Chananel Rosen rabbi
Lea bát Refáel veCipóra
Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea
Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea
emlékére és lelkének emelkedésére