בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

שְׁמוּאֵל הַקָּטָן אוֹמֵר, (משלי כד) בִּנְפֹל אוֹיִבְךָ אַל תִּשְׂמָח וּבִכָּשְׁלוֹ אַל יָגֵל לִבֶּךָ, פֶּן יִרְאֶה ה’ וְרַע בְּעֵינָיו וְהֵשִׁיב מֵעָלָיו אַפּוֹ:

Smuél Hákátán (a szerény) mondta [idézve a Példabeszédek 24:17-18-at]: „Ha ellenséged elesik, ne örülj, és ha elbotlik, ne örvendjen szíved, mert látja Isten, és ez visszatetsző szemében, és akkor haragja feléd fordul!” (Ávot 4:19)

Első ránézésre azt gondolhatjuk, hogy ez a misna nemzeti szinten beszél ellenségről, vagyis a zsidó nép ellenségeiről szól. Azonban a Szfát Emet (Jehuda Árje Lejb Álter rabbi, harmadik guri rebbe, 1847-1905) úgy magyarázta, hogy az „ellenség” kifejezés az ember rossz ösztönére utal. A mindnyájunkban ott munkálkodó jécer hárá, vagyis rossz ösztön gyakran arra ösztönöz, hogy elutasítsunk olyan embereket, akikben olyan rossz tulajdonságot fedezünk fel, mellyel magunknak is nehézségeink akadnak. Az a feladatunk, hogy kerekedjünk felül ezen az ösztönön.

Az embernek csakis a saját érzelmei fölött lehet hatalma, így kizárólag önnön hibáit képes kijavítani, másokét soha. Ha ezt megértjük és alkalmazzuk, akkor nemcsak a másokkal, hanem az önmagunkkal való kapcsolatunk is javul.

Amikor ezt felismerjük, akkor nem leszünk képesek örülni, amikor az „ellenségünk” megbotlik. Ahogy a Talmud mondja (Szánhedrin 105b): „az ember mindenkire irigykedik, kivéve a fiát és a tanítványát”. Vagyis: ha az ember megérti a másik embert és az ő viselkedésének körülményeit, sokkal könnyebb lesz empatikusan fordulni felé. Vagy fordítva: sokkal nehezebb lesz örvendezni, ha rosszul sülnek el a dolgai.

A félelmetes napok közeledtével ez a koncepció nagy jelentőséggel bír. Mindaz, amin Izrael népe az elmúlt évben keresztülment, megmutatta, hogy képesek vagyunk különbségeinket félretéve egységben létezni. Kívánjuk, hogy a most következő évben képesek legyünk örülni egymás sikereinek és egyre jobban átérezni az áhávát Jiszráel, vagyis a zsidó emberek felé irányuló szeretet micváját.

Megvitatható kérdések:

Mit jelent az ellenség kifejezés?

Vannak olyan helyzetek, melyekben megengedhető az ellenségeskedés érzése?

Az ember lehet önmaga ellensége?

Írta: Dalia Landau és Yehudit Levy

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás