בס”ד
A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE
רַבִּי אֶלְעָזָר בֶּן שַׁמּוּעַ אוֹמֵר, יְהִי כְבוֹד תַּלְמִידְךָ חָבִיב עָלֶיךָ כְּשֶׁלְּךָ, וּכְבוֹד חֲבֵרְךָ כְּמוֹרָא רַבְּךָ, וּמוֹרָא רַבְּךָ כְּמוֹרָא שָׁמָיִם:
Elázár ben Sámuá rabbi mondta: „Legyen számodra tanítványod tekintélye olyan, mint a sajátod, társad [tanulótársad] tekintélye olyan, mint mesteredé, és mestered tekintélye legyen olyan a szemedben, mint az Ég fensége!” (Ávot 4:12)
Első ránézésre a Misna hierarchiát állít fel embertársaink tiszteletében. A csúcson természetesen az Ég, vagyis Isten van, őt követi a rabbi, aki tanulásán és tanításán keresztül a Tórát és az Eget képviseli. Ezután következik az ember barátja, aki a chávrutája, vagyis tanulótársa is lehet, akivel együtt tanulja a Tórát, ezért tiszteletet érdemel, végül a tanítványok. Minden embert az indokoltnál jobban meg kell tisztelnünk, nehogy véletlenül megsértsük a becsületét.
Legyen tanítványod tekintélye olyan, mint a sajátod: Mózes is azt mondta Jehosuának, hogy válassz magunknak embereket – ezzel Jehosuát saját maga mellé helyezte.
Társad tekintélye, mint mesteredé: Áron „uram”-nak szólította Mózest, holott ő volt az idősebb.
Bár nem vagyunk egyenlőek, a tisztelet és a másik megtisztelése nagyon fontos érték.
A tanárokkal kapcsolatban bölcseink úgy vélik, hogy a misna azt sugallja, hogy még akkor is, ha nem értünk velük egyet, el kell fogadnunk a véleményüket, ahogy Isten szavát sem kérdőjelezzük meg.
Megvitatható kérdések
1. Tudjuk-e, hogy valójában milyen mértékű tiszteletet érdemelnek mások?
2. Hogyan alkalmazhatjuk a misna tanítását a kapcsolatainkban? Mit kell ehhez megváltoztatni?
3. Inkább tanár vagy vagy inkább tanítvány? Esetleg mindkettő? Az ember mindig tanul és mindig tanít. Hol és hogyan?
Írta: Stewart and Karen Taylor
Lea bát Refáel veCipóra
Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea
Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea
emlékére és lelkének emelkedésére