בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

הוּא הָיָה אוֹמֵר, אַל תְּהִי דָן יְחִידִי, שֶׁאֵין דָּן יְחִידִי אֶלָּא אֶחָד. וְאַל תֹּאמַר קַבְּלוּ דַעְתִּי, שֶׁהֵן רַשָּׁאִין וְלֹא אָתָּה:

Ugyancsak ő (Jismáél rabbi) mondta: „Ne hozz egyedül bírói ítéletet, mert nincs magányos bíró az Egyetlenen (az Örökkévalón) kívül! És ne mondd [bíró társaidnak]: »Fogadjátok el véleményemet!«, mert ezt ők mondhatják neked (hisz ők a többség), de te nem mondhatod nekik!” (Ávot 4:8)

Ez a misna az átgondolt döntések fontosságát hangsúlyozza. A „ne hozz egyedül döntéseket” praktikus tanács: amikor az ember elszigetelt helyzetben hoz döntést vagy ítéletet, akkor kockáztatja a tévedést, azt, hogy előítéletei befolyásolják vagy egyszerűen azt, hogy rossz döntést hoz. A közös döntéshozatali folyamat pontosabb és igazságosabb döntéshez vezet. Ez az elv nemcsak a bíróságon fontos, de mindennapi életünkben is. Gyakran nem vagyunk a teljes kép birtokában, és az elsietett ítélkezés károsan hathat mind ránk, mind a körülöttünk élőkre nézve. A közös döntéshozatal csökkenti az előítéletesség és a hibák esélyét, egyben növeli a megbízható és igazságos eredmények elérésének esélyét.

A Zechut Ávotban azt olvassuk, hogy amikor egy bíró igazságos ítéletet hoz, Isten társává válik a világ fenntartásában. Ez az isteni partnerségi kapcsolat azt jelenti, hogy az igazságos ítéletek meghozatalakor a bíró soha nincs egyedül. Ez az értelmezés megerősíti a bíróság intézményének szent kötelezettségét, az igazságos ítélethozatal szükségességét, és kiemeli döntéseink spirituális felelősségét.

Misnánk ezen kívül önmagunk megítélésével kapcsolatban is hasznos tanácsot ad. Az ember hajlamos gyorsan eldönteni – pozitív és negatív irányban egyaránt –, hogy mire képes, mennyit ér. A Misna arra tanít, hogy az önmagunkkal folytatott beszélgetések során is fontos, hogy igazságosan és együttérzőn ítéljük meg önmagunkat. Ha így teszünk, megtiszteljük önmagunkat, és elfogadjuk a növekedésre és javulásra való lehetőségünket.

Az elhamarkodott ítéletek világában ez a misna arra emlékeztet, hogy meg kell állnunk, reflektálnunk kell a történtekre, és igazságot kell keresnünk a döntéseinkben, akár magunkkal, akár másokkal kapcsolatosak. Arra szólít fel, hogy ismerjük el a kollektív bölcsességben rejlő értéket, és azt a szent kötelezettséget, melyet az igazságos és egyenes ítéletek meghozatala jelent. Ezen elvek használatával megértőbb, elfogadóbb, együttérzőbb és igazságosabb világot teremthetünk.

Megvitatható kérdések:

Hogyan javítja a döntéshozatal folyamatát, a döntések igazságosságát mások bevonása?

Tudsz példát mondani arra, hogy mások bevonásával jobb döntést hoztál?

Hogyan érhetjük el, hogy megálljunk és végiggondoljunk mindent, mielőtt döntünk?

Miért fontos önmagunkat is együttérzéssel és igazságosan megítélni? Hogyan segítheti ez az ember személyes növekedését és fejlődését?

Írta: Zak Silverblatt

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás