בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

רַבִּי לְוִיטָס אִישׁ יַבְנֶה אוֹמֵר, מְאֹד מְאֹד הֱוֵי שְׁפַל רוּחַ, שֶׁתִּקְוַת אֱנוֹשׁ רִמָּה. רַבִּי יוֹחָנָן בֶּן בְּרוֹקָא אוֹמֵר, כָּל הַמְחַלֵּל שֵׁם שָׁמַיִם בַּסֵּתֶר, נִפְרָעִין מִמֶּנּוּ בְגָלוּי. אֶחָד שׁוֹגֵג וְאֶחָד מֵזִיד בְּחִלּוּל הַשֵּׁם:

A jávnei Levitász rabbi mondta: „Igen nagyon légy alázatos lelkű, mert az ember egyetlen biztos reménye a temető férge.” Jochánán ben Broká rabbi mondta: „Aki megszentségteleníti Isten nevét titokban, megbűnhődik érte nyilvánosan. Isten nevének megszentségtelenítése tekintetében nincs különbség a szándékosság és a meggondolatlanság közt.” (Ávot 4:4)

A jávnei Levitász rabbi az alázatosság fontosságát hangsúlyozza. Bár általában az a legjobb, ha az ember a középúton jár, az arrogancia elkerülése érdekében az a legjobb, ha az ember rendkívül alázatos és kerüli a középutat. A Talmud hozzáteszi: „Az arrogancia felér a bálványimádással” (Szotá 4b).

Napjainkban nagy nyomás nehezedik mindenkire, hogy a közösségi média felületein reklámozza, hirdesse magát és eredményeit, tulajdonát és élményeit. A lájkok, kommentek és követők száma lett az önértékelés fokmérője, és ezek egyre inkább önreklámozásra serkentik az embert ahelyett, hogy alázatosságra és hitelességre sarkallanák. A Misna arra biztat, hogy eredményeinket tartsuk meg magunknak, és próbáljuk meg elkerülni, hogy mások irigykedve tekintsenek ránk.

A XVII. századi Európában élt rabbi, a Toszfot Jom Tov hozzátette, hogy még egy féregtől is tanulhatunk, mivel a féreg elengedhetetlenül fontos ökológiai munkát végez: fellazítja a talajt, így az esővíz könnyebben bejut a talajba, a növények gyökereihez, a lehullott leveleket pedig humusszá alakítja anélkül, hogy egy hangot is szólna vagy egyáltalán észrevennénk a jelenlétét. Arra tanít, hogy eredményeink szétkürtölése nélkül végezzünk fontos munkát.

Az e heti magyarázatot írója, Táljá Haber idén január 16-án hősi halált halt férje, Zechárjá emlékének és lelke emelkedésének szentelte.

„Férjem alázatos ember volt. A siva [gyászhét] alatt megtudtam, hogy talmudi enciklopédiát írt. Amikor a bajtársai eljöttek hozzánk, elmondták, milyen hősies katona volt, és milyen sok [szörnyűséget] titkolt el előlem behívása, október hetedike és eleste, január 16. között” – írta Táljá. A szerény, szorgalmas és a családját mindenek fölé helyező Zechárjá mélyen hitt abban, hogy a zsidó nép számára az egyetlen otthon Izraelben van. Éppen PhD-je befejezése előtt állt, amikor behívták szolgálatra tartalékos tankosként. Szülei, testvérei, felesége, három gyermeke, barátai és kiterjedt családja gyászolja. Emléke legyen áldott!

Ötlet: Táljá Haber

Megvitatható kérdések:

Találkoztál már alázatos emberrel? Milyen hatással volt rád?

Mikor érdemes a középutat választani? Mikor érdemes szélsőséges irányba menni?

Volt már, hogy nem hirdetted ki a közösségi médiában, milyen okos/tehetséges/eredményes vagy?

Mit szeretnél látni a közösségi médiában? Mit osztanál meg szívesen?


Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás