בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

רַבִּי אֶלְעָזָר הַקַּפָּר אוֹמֵר, הַקִּנְאָה וְהַתַּאֲוָה וְהַכָּבוֹד, מוֹצִיאִין אֶת הָאָדָם מִן הָעוֹלָם:

Elázár Hákápár rabbi mondta: „Az irigykedés, az élvhajhászás és a becsvágy kizavarják az embert a világból (vagyis megrövidítik az életét).” (Ávot 4:20)

A negyedik fejezet utolsó bölcse Elázár Hákápár rabbi, akinek bölcsességei Ábrávánel szerint tökéletes záróakkordot jelentenek ehhez a részhez. A negyedik fejezet első misnájában Ben Zoma tette fel a híres kérdéseket: „ki a gazdag [aki megelégszik azzal, amije van], ki az erős [aki legyőzi az ösztöneit] és kit övez tisztelet [aki megtiszteli embertársait]”. Ebben az utolsó misnában ennek épp az ellenkezőjével találkozunk: irigység, élvhajhászás és becsvágy. Az irigy nem elégszik meg azzal, amije van, az élvhajhász képtelen kontrollálni a vágyait, akik pedig futnak a megbecsülés után, sosem fogják megkapni azt.

A Máhárál szerint ez a három tulajdonság nem más, mint az ember három legalapvetőbb szükségletének kiterjesztése. Ezek: a természetes szükségletek (étel-ital, stb.), a fajfenntartás ösztöne és a mentális-spirituális igények. E három dolog nélkül nem lenne lehetséges a túlélésünk.

Minden gyógyszerhez tartozik adagolási útmutató. Elázár Hákápár rabbi arra figyelmeztet, hogy ne adagoljuk túl a saját túlélésünk érdekében elengedhetetlen szükségleteket – vagyis ne essünk túlzásba azon erők és ösztönök tekintetében, melyek életben tartanak minket. Természetes vágyaink biztosítják, hogy együnk és szaporodjunk, ám ha túlzásba esünk, akkor a vágyak természetes és szükséges kielégítése élvhajhászattá válik. Az ambíció produktivitáshoz vezet, ám ha nem szabunk neki gátat, akkor könnyen mindent felemésztő irigységgé válik. Mentális és spirituális erőnk – a képzeletünk, a gondolataink, az emlékezetünk és az intellektusunk – az emberi lét központi elemét jelenti, ám gátlástalan használata nyomán az ember könnyen nárcisztikussá válhat.

Megvitatható kérdések:

Hogyan tehetünk különbséget az egészséges irigység (vagyis a versengés) és a mérgező irigység között?

Hogyan tarthatjuk egyensúlyban az egészséges önbecsülést, hogy ne csússzunk el a becsvágy irányába?

Ezen attribútumok következménye az, hogy „kizavarják az embert a világból”. Miért fogalmaz Elázár Hákápár rabbi ilyen nyersen?

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás