בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

A misna arra tanít, hogy a jellemformálás és az erkölcsi útválasztás határozza meg életünk irányát. Ávráhám tanítványai a jóindulatot, az alázatosságot és a mértékletességet képviselik, míg Bileám követői az önzést, az arroganciát és a kapzsiságot. A döntés a miénk: melyik utat választjuk?

כָּל מִי שֶׁיֵּשׁ בְּיָדוֹ שְׁלשָׁה דְבָרִים הַלָּלוּ, מִתַּלְמִידָיו שֶׁל אַבְרָהָם אָבִינוּ. וּשְׁלשָׁה דְבָרִים אֲחֵרִים, מִתַּלְמִידָיו שֶׁל בִּלְעָם הָרָשָׁע. עַיִן טוֹבָה, וְרוּחַ נְמוּכָה, וְנֶפֶשׁ שְׁפָלָה, מִתַּלְמִידָיו שֶׁל אַבְרָהָם אָבִינוּ. עַיִן רָעָה, וְרוּחַ גְּבוֹהָה, וְנֶפֶשׁ רְחָבָה, מִתַּלְמִידָיו שֶׁל בִּלְעָם הָרָשָׁע. מַה בֵּין תַּלְמִידָיו שֶׁל אַבְרָהָם אָבִינוּ לְתַלְמִידָיו שֶׁל בִּלְעָם הָרָשָׁע. תַּלְמִידָיו שֶׁל אַבְרָהָם אָבִינוּ, אוֹכְלִין בָּעוֹלָם הַזֶּה וְנוֹחֲלִין בָּעוֹלָם הַבָּא, שֶׁנֶּאֱמַר לְהַנְחִיל אֹהֲבַי יֵשׁ, וְאֹצְרֹתֵיהֶם אֲמַלֵּא. אֲבָל תַּלְמִידָיו שֶׁל בִּלְעָם הָרָשָׁע יוֹרְשִׁין גֵּיהִנֹּם וְיוֹרְדִין לִבְאֵר שַׁחַת, שֶׁנֶּאֱמַר וְאַתָּה אֱלֹהִים תּוֹרִידֵם לִבְאֵר שַׁחַת, אַנְשֵׁי דָמִים וּמִרְמָה לֹא יֶחֱצוּ יְמֵיהֶם, וַאֲנִי אֶבְטַח בָּךְ:

Aki az alábbi három tulajdonsággal rendelkezik, az Ábrahám ősapánk tanítványának mondhatja magát. Akinek három más (ezekkel ellenkező) tulajdonsága van, az a gonosz Bileám tanítványa. A jóindulat, az alázatos szellem és a szerény lélek: ezek teszik az embert Ábrahám tanítványává. Míg a rosszhiszeműség (rosszindulat), a fennhéjázó szellem és a kevély lélek: ezek Bileám tanítványainak ismertetőjelei. Mi a különbség a két iskola között? Ábrahám tanítványai élvezik a világot és öröklik a túlvilágot, ahogy írva van [Példabeszédek 8:21]: „…hogy örökséget adjak az engem szeretőknek és megtöltsem kincstárukat…”. De Bileám tanítványai a poklot öröklik, és alászállnak az enyészet vermébe, ahogy írva van [Zsolt. 55:24]: „…és Istenem, Te taszítod őket a sírnak mélyére! A véreskezű és álnok emberek az emberélet felét sem érik el. De én benned bízom!” (Ávot 5:19)

Két, egymással ellentétes archetípusról olvasunk: a jót, az alázatosságot és a mértékletességet Ávrahám tanítványai, míg a kapzsiságot, arroganciát és telhetetlenséget Bileám követői képviselik. Ávráhám, a kedvesség és az alázatosság megtestesítője csak a jót látta másokban, és a spirituális értékek jóval fontosabbak voltak a számára az anyagai nyereségnél. Bileám azonban éppen ellenkezőleg: futott a gazdagság és önmaga felmagasztalása után, így az irigységet, az élvhajhászást és a dicsőség kergetését képviseli. E tulajdonságokról a Pirké Ávot (4:21) azt mondja, hogy „kivezetik az embert a világból”.

Ávráhám „jóindulata” (עַיִן טוֹבָה) olyan világképet tükröz, mely a pozitív dolgokat és a harmóniát keresi, ellentétben a „rosszindulattal” (עַיִן רָעָה), mely az irigységben gyökerezik. Az „alázatos szellem” (רוּחַ נְמוּכָה) alázatosságot és a magasabb célnak való alávetettséget jelképezi, éles kontrasztban Bileám arroganciájával és fennhéjázásával. Az „szerény lélek” (נֶפֶשׁ שְׁפָלָה) mértékletességet jelent, ezzel szemben Bileám végtelen étvágya és kevélysége korrupcióhoz és pusztuláshoz vezetett.

A misna Ávráhám útját ajánlja

Világunkban sokszor a gyűlölet, az arrogancia és a kapzsiság dominál, így e misna arra ösztönöz, hogy válasszuk Ávráhám útját, építsünk együttérző és céllal rendelkező világot, biztosítva, hogy a szeretet és az igazság győzedelmeskedik a megosztottság felett. „Ezt az üzenetet testesítette meg és terjesztette egész életében néhai dédnagyanyám, az áldott emlékű Lily Ebert, Auschwitz túlélője” – zárta sorait az író, Dov Forman. „Lucy, Maia és Rina Dee, valamint e hetente jelentkező Pirké Ávot projekt arra emlékeztet, hogy az ember tragédia esetén is reagálhat jósággal, olyan örökséget építve, mely nemcsak önmagát emeli fel, de másoknak is megadja ugyanezt.”

Megvitatható kérdések:

Hogyan fejleszthetjük ki magunkban a „jó szemet”, hogyan tanulhatjuk meg meglátni egymásban a jó dolgokat, még kihívásokkal terhes időkben is?

Milyen szerepet játszik az alázatosság az együttérzőbb világ megalkotása során?

Milyen kihívásokat hordoz, ha az ember megpróbálja mind a fizikai, mind pedig az anyagi életét javítani, miközben hű marad Ávráhám tanításaihoz?

Írta: Dov Forman

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás