בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

הֵם אָמְרוּ שְׁלשָׁה דְבָרִים. רַבִּי אֱלִיעֶזֶר אוֹמֵר, יְהִי כְבוֹד חֲבֵרְךָ חָבִיב עָלֶיךָ כְּשֶׁלָּךְ, וְאַל תְּהִי נוֹחַ לִכְעֹס. וְשׁוּב יוֹם אֶחָד לִפְנֵי מִיתָתְךָ. וֶהֱוֵי מִתְחַמֵּם כְּנֶגֶד אוּרָן שֶׁל חֲכָמִים, וֶהֱוֵי זָהִיר בְּגַחַלְתָּן שֶׁלֹּא תִכָּוֶה, שֶׁנְּשִׁיכָתָן נְשִׁיכַת שׁוּעָל, וַעֲקִיצָתָן עֲקִיצַת עַקְרָב, וּלְחִישָׁתָן לְחִישַׁת שָׂרָף, וְכָל דִּבְרֵיהֶם כְּגַחֲלֵי אֵשׁ:

Ők [Rábán Jochánán öt tanítványa] három dolgot mondtak. Eliézer rabbi tanította: „Legyen felebarátod becsülete oly kedves a szemedben, mint a magadé, és ne légy könnyen ingerelhető! Térj meg egy nappal halálod előtt! Melegedj a bölcsek tüzénél, de vigyázz, meg ne égesd magad! Ugyanis marásuk olyan, mint a róka harapása, szúrásuk olyan, mint a skorpió csípése, és sziszegésük, mint a kígyó sziszegése. És minden szavuk olyan, mint az izzó zsarátnok.” (Misna, Ávot 2:10)

Ez a misna folytatja Jochánán Ben Zákáj rabbi öt legfontosabb tanítványának tanításait. A korábbi misnák az erényeiket és életvezetéssel kapcsolatos gondolatukat írták le. De ennél több mondanivalójuk is van! A továbbiakban mind az öt rabbi három-három fontos tanácsot ad. Misnánk Eliézer ben Hirkanosz rabbi gyöngyszemeivel kezdődik.
Eliézer rabbi először azt mondja, hogy barátainkat olyan tisztelettel és megbecsüléssel kell kezelnünk, amilyet saját magunknak adunk. Nagyon könnyű saját magunknak megadni a tiszteletet; „Több tiszteletet érdemlek!” „Hogy merészel ez az ember ilyen durván bánni VELEM?” Hogyan változtathatjuk meg ezt a gondolkodásmódot? Azzal, ha megpróbáljuk elkerülni azt, hogy dühösek legyünk. A harag többnyire abból ered, hogy az ember úgy gondolja, neki bizonyos dolgok járnak és elvárásai vannak azzal kapcsolatban, hogy hogyan kezeljék őt. Ha egy kis erőfeszítéssel megpróbáljuk embertársaink helyzetébe képzelni magunkat, ők pedig a miénkbe, az megváltoztathatja a nézőpontunkat és a másokkal való kapcsolatunkat.

Ezt követően azt javasolja, hogy az ember térjen meg egy nappal a halála előtt. De honnan tudhatja valaki, hogy mikor fog meghalni?! Mivel ezt senki nem tudhatja, sok magyarázónk úgy értelmezi ezt a misnát, hogy minden egyes napra úgy kell tekintenünk, MINTHA az lenne életünk utolsó napja. Ez a gondolkodásmód együttérzőbbé és kedvesebbé teszi az embert.

Az áldott emlékű Lucy Dee e misna szerint élte az életét. Lucy ezt tanította:

  1. Bocsáss meg most (a haragtartás csak saját magadnak árt).
  2. Kérj bocsánatot még ma (még ha nem is a te hibád, ha békét teremt, meg kell tenned).
  3. Ne legyél sokáig haragos (ha öt év múlva nem fog számítani, ne vesztegess rá öt percnél több időt).

Az áldott emlékű Lucy azt tanította, hogy céllal és „megtérésre hangolva” éljük az életünket. Nem kell jom kipurig várni. Minden nap újabb lehetőséget ad kapcsolataink megerősítésére.

Megvitatható kérdések:

Mi dühít fel? Hogyan kontrollálhatod a haragodat? Ez vajon javítja társas kapcsolataidat?

Mit tennél másként, ha tudnád, hogy ez az utolsó napod?

Szerinted miért olyan nehéz elnézést kérni?

Miért fontos az egyszerű emberek és a vezetők közti határok megtartása?

Ötlet: Sara Susswein Tesler Efrátról, aki Lucy Dee-vel együtt alapított szombati tanulócsoportot

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás