בס”ד
A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE
הֱווֹ זְהִירִין בָּרָשׁוּת, שֶׁאֵין מְקָרְבִין לוֹ לָאָדָם אֶלָּא לְצֹרֶךְ עַצְמָן, נִרְאִין כְּאוֹהֲבִין בִּשְׁעַת הֲנָּאָתָן⹁
וְאֵין עוֹמְדִין לוֹ לָאָדָם בִּשְׁעַת דָּחֳקוֹ
[Rábán Gámliél, Jehudá, a fejedelem fia mondta]: „Legyetek óvatosak a hatalmon lévőkkel, mivel azok csak a saját érdekükben barátkoznak, amikor ez hasznukra van, de nem állnak ki az ember mellett, amikor az rájuk van utalva.” (Ávot 2:3)
Mit jelent a mondat harmadik szava, a „résut” kifejezés? A legegyszerűbb értelmében és ez a XI. századi Franciaországban élt Rási magyarázata is, a kormányzó erőt jelenti. Vagyis a mondat erőteljes állásfoglalás is lehet: soha ne bízz a politikusokban, mert csak a saját pozíciójuk és karrierjük érdekli őket. Kik voltak Rábán Gámliel korában, a II. században az uralkodó erők? Bár ő maga volt a nászi, a szentföldi közösség feje, ám hatalmas nyomás nehezedett rá Traianus és Hadrianus császár részéről, akik a zsidóság esküdt ellenségei voltak. Egyes kommentátorok úgy vélik, hogy Rábán Gámliel a politikailag erőteljesen megosztott szentföldi zsidó közösség klikkjeire utalt itt.
Másként is értelmezhetjük azonban e kifejezést. A résut azt is jelenti, hogy szabadon választható dolog, opció. A Midrás Smuel szerint itt az opcionális micvákról van szó. A tórai parancsolatok között vannak olyanok, melyeket (szinte) minden körülmények között be kell tartanunk, és vannak, melyeket választhatunk. Utóbbiak közé tartozik például a siluách háken micvája, vagyis:
Ha madárfészek kerül eléd az úton valamely fán vagy a földön, fiókák vagy tojások, és az anya ül a fiókákon vagy a tojásokon, ne vedd el az anyát a fiakkal együtt. Bocsásd el az anyát, és a fiakat elveheted… (5Mózes 22:6-7)
Vannak, akik azt mondják, hogy az embernek nem kell aktívan kutatnia egy fészek után, hogy teljesíthesse ezt a micvát. Mások azonban úgy vélik, hogy az embernek sohasem szabad elszalasztania egyetlen alkalmat sem, amikor micvát teljesíthet. A választható micvákkal kapcsolatban mindenesetre pontosan olyan odafigyeléssel kell eljárnunk, mint a nyilvánvaló kötelezettségekkel, vagyis, más szavakkal: ne keressük mindig a könnyebb kiutat.
Megvitatható kérdések
Találkoztál már olyan esettel, amikor vezetők csakis a saját céljaik elérése érdekében közeledtek másokkhoz?
Hogyan lehetséges baj, szomorúság esetén valakinek az oldalán állni? Tudsz példát mondani?
Mi a különbség a kötelező és a választható micvák között? Hogyan tartod meg őket? Hogy lehet mindegyiket egyformán komolyan venni?
Ötlet: Jeremy Rosen rabbi
Lea bát Refáel veCipóra
Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea
Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea
emlékére és lelkének emelkedésére