בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

רַבָּן יוֹחָנָן בֶּן זַכַּאי קִבֵּל מֵהִלֵּל וּמִשַּׁמָּאי. הוּא הָיָה אוֹמֵר, אִם לָמַדְתָּ תוֹרָה הַרְבֵּה, אַל תַּחֲזִיק טוֹבָה לְעַצְמְךָ, כִּי לְכָךְ נוֹצָרְתָּ.

חֲמִשָּׁה תַלְמִידִים הָיוּ לוֹ לְרַבָּן יוֹחָנָן בֶּן זַכַּאי, וְאֵלּוּ הֵן, רַבִּי אֱלִיעֶזֶר בֶּן הוֹרְקְנוֹס, וְרַבִּי יְהוֹשֻׁעַ בֶּן חֲנַנְיָה, וְרַבִּי יוֹסֵי הַכֹּהֵן, וְרַבִּי שִׁמְעוֹן בֶּן נְתַנְאֵל, וְרַבִּי אֶלְעָזָר בֶּן עֲרָךְ.

הוּא הָיָה מוֹנֶה שִׁבְחָן. רַבִּי אֱלִיעֶזֶר בֶּן הוֹרְקְנוֹס, בּוֹר סוּד שֶׁאֵינוֹ מְאַבֵּד טִפָּה. רַבִּי יְהוֹשֻׁעַ בֶּן חֲנַנְיָה, אַשְׁרֵי יוֹלַדְתּוֹ. רַבִּי יוֹסֵי הַכֹּהֵן, חָסִיד. רַבִּי שִׁמְעוֹן בֶּן נְתַנְאֵל, יְרֵא חֵטְא. וְרַבִּי אֶלְעָזָר בֶּן עֲרָךְ, מַעְיָן הַמִּתְגַּבֵּר.

הוּא הָיָה אוֹמֵר, אִם יִהְיוּ כָל חַכְמֵי יִשְׂרָאֵל בְּכַף מֹאזְנַיִם, וֶאֱלִיעֶזֶר בֶּן הוֹרְקְנוֹס בְּכַף שְׁנִיָּה, מַכְרִיעַ אֶת כֻּלָּם.

אַבָּא שָׁאוּל אוֹמֵר מִשְּׁמוֹ, אִם יִהְיוּ כָל חַכְמֵי יִשְׂרָאֵל בְּכַף מֹאזְנַיִם וְרַבִּי אֱלִיעֶזֶר בֶּן הוֹרְקְנוֹס אַף עִמָּהֶם, וְרַבִּי אֶלְעָזָר בֶּן עֲרָךְ בְּכַף שְׁנִיָּה, מַכְרִיעַ אֶת כֻּלָּם:

Hiléltől és Sámájtól Rábán Jochánán ben Zákáj vette át a hagyományt. Ő szokta mondani: „Ha sok Tórát tanultál, ne légy beképzelt, hiszen ezért lettél teremtve!”

Rábán Jochánán ben Zákájnak öt tanítványa volt: Eliezer ben Hirkánosz rabbi, Jehosuá ben Chánánjá rabbi, Joszé rabbi, a kohén, Simon ben Netánél rabbi és Elázár ben Árách rabbi. Amikor (Rábán Jochánán) számba vette tanítványai jó tulajdonságait, azt mondta: Eliezer ben Hirkánosz rabbi olyan, mint a kimeszelt ciszterna, amelyben egy csepp víz sem vész kárba. Jehosuá ben Chánánjá rabbi: boldog a szülőanyja. Joszé rabbi, a kohén egy jámbor (chászid). Simon ben Netánél rabbi istenfélő. Elázár ben Árách rabbi pedig olyan, mint az egyre erősbödő áradat. Ugyancsak ő (Rábán Jochánán) mondotta: „Ha Izrael összes bölcse a mérleg egyik serpenyőjében lesz, és Eliezer ben Hirkánosz a másikban, ő lesz túlsúlyban társaival szemben.” Ábá Sául mondotta Jochánán nevében: „Ha Izrael összes bölcse, beleértve Eliezer ben Hirkánoszt is, a mérleg egyik serpenyőjében lesz és Elázár ben Árách a másikban, ő lesz túlsúlyban társaival szemben.” (Ávot 2:8-9)

Jochánán ben Zákáj a második Szentély késői periódusának ismert vezetője volt. A Szentély pusztulása után sokat tett a zsidó hagyomány és tanulás megőrzéséért. Ebben a misnában arról értesülünk, hogy milyen volt a tanulás kultúrája Jochánán ben Zákáj iskolájában. Hangsúlyozta a tanítványai számára, hogy az ember megteremtésének a célja a tóratanulás, vagyis az ember nem azzal teljesíti a feladatát ebben a világban, ha személyes céljait igyekszik elérni, hanem a Tóra tanulmányozásával.

Tanítványainak felsorolása részben azok nagyszerűségéről árulkodik, részben pedig Jochánán ben Zákáj oktatói tevékenységéről is. Kiváló tanár volt, aki nemcsak Tórára tanította a következő nemzedéket, de fontosak voltak számára a tanítványai és tisztelte is őket. Felismerte mindegyikük egyéni értékeit és erősségeit, és ez által tette lehetővé, hogy mindenki megtalálja a saját útját a tudáshoz és az istenfélelemhez.

Érdemes kiemelni rabbi Jehosua ben Chánánját, akit azzal dicsér, hogy „boldog a szülőanyja”. Ez a kijelentés hangsúlyozza és elismeri a szülők, különösképpen az anyák kiemelt szerepét gyermekeik fejlődése és eredményei terén. Jehosua ben Chánánjá rabbi jelleme, bölcsessége és tevékenysége kiváló neveltetéséről tanúskodott, mert annak a segítségével érhetett el ilyen magasságokig.

Megvitatható témák:

Mit tanulhatunk az egyes rabbik kiváló tulajdonságaiból?

Hogyan lehet megünnepelni a körülötted élők különleges képességeit és tevékenységét?

Hogyan mutathatod ki a háládat a példaképeid felé és azok felé, akik saját egyéni fejlődésedet segítették?

Ötlet: Malka Hubscher

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás