בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

רַבִּי נְחוּנְיָא בֶּן הַקָּנָה אוֹמֵר, כָּל הַמְקַבֵּל עָלָיו עֹל תּוֹרָה, מַעֲבִירִין מִמֶּנּוּ עֹל מַלְכוּת וְעֹל דֶּרֶךְ אֶרֶץ. וְכָל הַפּוֹרֵק מִמֶּנּוּ עֹל תּוֹרָה, נוֹתְנִין עָלָיו עֹל מַלְכוּת וְעֹל דֶּרֶךְ אֶרֶץ:

Nechunjá ben Hákáná rabbi mondta: „Aki magára vállalja a Tóra igáját, azt felmentik az állami és társadalmi kötelezettségek alól. Ezzel szemben aki lerázza magáról a Tóra igáját, arra ránehezül az állam és a társadalom járma.” (Ávot 3:5)

Nechunjá ben Hákáná rabbi táná, vagyis misnai bölcs volt, a második Szentély lerombolását megelőző nemzedék tagja. Nagyszerű tóratudós volt, és neki tulajdonítanak bizonyos kabalisztikus írásokat is.

Ez a misna a Tóra, a kormány és a megélhetés igájáról beszél. Hogyan magyarázhatjuk ezt?

Mindannyiunknak vannak kötelezettségei: pénzt kell keresnünk, részt kell vállalnunk a társadalom fenntartásából (adófizetés) és tóratanulás, valamint az ember és Isten, valamint az ember és ember közti micvák teljesítése által spirituális életet kell építenünk. A misna azt mondja, hogy a felelősségvállalás e három területe között szokatlan kapcsolat van. Ha valaki elhatározza, hogy a Tóra és a micvák teljesítése prioritást élvez a többi kötelezettsége fölött, akkor a másik két terület mintegy magától megoldódik.

Ez bekövetkezhet természetes úton, mivel a zsidó közösség tagjai szívesen támogatnak egy ilyen személyt (Meiri magyarázata). Jó példa erre az úgynevezett Jiszáchár-Zevulun kapcsolat, melyben két ember megegyezést köt: egy gazdag ember anyagilag támogatja szegény, de a tóratanulás iránt elkötelezett társát, és testvériesen megosztoznak a szchárnak nevezett, a tóratanulásért járó isteni jutalmon.

Emellett mélyebb és magasabb erők is működésben vannak. Ha valaki komolyan és teljes mértékben elkötelezett a tanulmányai iránt és minden mást kizárva csak ezzel foglalkozik, akkor Isten gondoskodik arról, hogy a megélhetés biztosításának terhe minimális legyen a számára (a Rámbám és rábénu Jona magyarázata). Bár mindenkinek kell tennie némi erőfeszítést, láthatjuk, hogy minimális befektetéssel is elérhető hirtelen és szokatlan siker az üzletben, ami lehetővé teszi az ember számára, hogy minél több Tórát tanuljon és minél több micvát teljesítsen. Ez az erőfeszítés és az eredmény inverz kapcsolata!

A misna arra tanít, hogy ennek ellentéte is igaz. Ha fontosabbnak tartjuk a materiális céljainkat a spirituális célkitűzéseknél, akkor nehezebben érjük el a kívánt eredményt, hiszen a természet törvényeinek vetjük alá magunkat és nem hagyunk az életünkben elég időt a Tórára. Ez a misna tehát az értékekről és a prioritásokról szól. Ha a Tórát tesszük életünk középpontjává, más területeken is rendeződik az életünk.

Megvitatható kérdések:

Mik a prioritásaid jelenleg az életedben? Megfelelőnek tartod az egyensúlyt?

Mit tehetsz annak érdekében, hogy saját értékeid és ideáljaid mentén élhesd az életed?

Ötlet: Via Kimche

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás