בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

רַבִּי חֲנִינָא בֶן דּוֹסָא אוֹמֵר, כָּל שֶׁיִּרְאַת חֶטְאוֹ קוֹדֶמֶת לְחָכְמָתוֹ, חָכְמָתוֹ מִתְקַיֶּמֶת. וְכָל שֶׁחָכְמָתוֹ קוֹדֶמֶת לְיִרְאַת חֶטְאוֹ, אֵין חָכְמָתוֹ מִתְקַיֶּמֶת. הוּא הָיָה אוֹמֵר, כָּל שֶׁמַּעֲשָׂיו מְרֻבִּין מֵחָכְמָתוֹ, חָכְמָתוֹ מִתְקַיֶּמֶת. וְכָל שֶׁחָכְמָתוֹ מְרֻבָּה מִמַּעֲשָׂיו, אֵין חָכְמָתוֹ מִתְקַיֶּמֶת:

Chániná ben Doszá rabbi mondta: „Ha valakinek bűntől való félelme megelőzi bölcsességét, annak bölcsessége maradandó. Viszont ha valakinek a bölcsessége előzi meg a bűntől való félelmét, annak bölcsessége nem maradandó.” (Ávot 3:9)

Úgy tűnik, hogy a Misna a bölcsesség relatív fontosságát mutatja az erkölcsös viselkedéssel szemben. Máshol azonban azt tanultuk, hogy milyen értékes a megfelelő viselkedés és hogy „derech erec kádmá letorá” – az erkölcsös viselkedés megelőzi a bölcsességet és a tanulást.

A misnánk ettől eltérő üzenetet hordoz. Elismeri a bölcsesség értékét és fontosságát, ám felteszi a kérdést, hogy vajon milyen körülmények között lesz maradandó. Azt a fajta bölcsességet hangsúlyozza, amelyik túlél és megmarad, és elképzelhető, hogy Chániná rabbi azt kérdezi: vajon az átmeneti és elillanó gondolatok hogyan és mikor formálódnak állandó tudássá és bölcsességgé. Elképzelhető, hogy vannak nagyszerű és kreatív gondolataink, briliáns meglátásaink, de vajon milyen körülményekre van szükség ahhoz, hogy ezek a sokszor kiváló ideák valódi, maradandó bölcsességgé váljanak?

Chániná ben Dosza rabbi megadja nekünk a választ: a bölcsesség csak akkor alakulhat ki, ha az erkölcsi értékek, a bűntől való félelem és a jó cselekedetek végrehajtása sokkal fontosabbak, mint az elméletek. Az elmélet mögötti motiváció elengedhetetlenül fontos elem, és csakis a megfelelő erkölcsi környezetben fejlődhet ki a bölcsesség és alakulhatnak a gondolatok maradandó tudássá.

Amikor legközelebb jó ötletünk támad, érdemes feltenni a kérdést: mi gondolataink erkölcsi és etikai értéke és milyen jó célokat érhetünk el általuk?

Megvitatható kérdések:

1. Fel tudsz idézni olyan helyzeteket, amikor a jó ötletekből nem lettek végül tettek?

2. Hogyan taníthatjuk arra a gyermekeinket, hogy jó ötleteik legyenek és kreatívan gondolkodjanak ahelyett, hogy pusztán memorizálnák a tanulnivalót?

3. A történelem során természetesen voltak olyan emberek, akik kreativitásukkal egyidejűleg gonoszak is voltak. Vajon az ő gondolataik fennmaradtak? Maradandó hatást gyakoroltak a világra?

Ötlet: Hillel Davis, jeruzsálemi pszichiáter és a 929 projekt egyik oktatója

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás