בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

רַבִּי אֶלְעָזָר אִישׁ בַּרְתּוֹתָא אוֹמֵר, תֶּן לוֹ מִשֶּׁלּוֹ, שֶׁאַתָּה וְשֶׁלְּךָ שֶׁלּוֹ. וְכֵן בְּדָוִד הוּא אוֹמֵר (דברי הימים א כט) כִּי מִמְּךָ הַכֹּל וּמִיָּדְךָ נָתַנּוּ לָךְ. רַבִּי יעקב אוֹמֵר, הַמְהַלֵּךְ בַּדֶּרֶךְ וְשׁוֹנֶה, וּמַפְסִיק מִמִּשְׁנָתוֹ וְאוֹמֵר, מַה נָּאֶה אִילָן זֶה וּמַה נָּאֶה נִיר זֶה, מַעֲלֶה עָלָיו הַכָּתוּב כְּאִלּוּ מִתְחַיֵּב בְּנַפְשׁוֹ:

A Bártotá falubeli Elázár rabbi mondta: „Adj neki (Istennek) a magáéból, hisz te magad mindennel, ami a tiéd, úgyis az övé vagy. Ahogy azt Dávid király is mondta: »Hiszen minden tőled ered, és a Te kezedből adunk neked.«”. [1Krón 29:14] Jáákov rabbi mondta: „Ha valaki úton van, és közben Tórát tanul, majd félbeszakítja tanulmányait, és azt mondja: »Milyen szép ez a fa, milyen szép ez a barázda!«, az Írás szerint ez olyan, mintha halálos bűnt követett volna el. (Ávot 3:7)

Misnánk két részből áll. Az egyik az emberek közti nagylelkűségről szól, a másik pedig arról, hogy gondolatainkat kontrollálva meg tudjuk akadályozni, hogy más dolgok elvonják a figyelmünket a Tóráról.

A nagylelkűség azt jelenti, hogy önzetlenül és számolatlanul adunk. Hajlandóak vagyunk másokkal megosztani a forrásainkat, még akkor is, ha nem vagyunk erre kötelesek. Ha odafigyelünk mások szükségleteire, illetve ha igyekszünk azoknak segíteni, akik szükséget szenvednek, akkor még nagylelkűbbek tudunk lenni. Az időnkkel is lehetünk nagylelkűek, felajánlhatjuk a szolgálatainkat vagy fontos ügyeknek szentelhetjük az időnket.

A nagylelkű emberek gyermekei általában maguk is nagylelkűek lesznek: ez a példamutatás nemzedékeken átível. Beszélhetünk a gyermekeinkkel mások segítésének fontosságáról, elmondhatjuk, hogy mindenkinek van mit adnia és hogy az embernek hajlandónak kell lennie arra, hogy megossza a saját forrásait másokkal. Érdemes gyermekeinket is arra ösztönözni, hogy végezzenek önkéntes munkát vagy adakozzanak.

Gondolatainkat azáltal kontrollálhatjuk, hogy tudatosak vagyunk a saját gondolkodásunkkal kapcsolatban. Ha észrevesszük, hogy negatív gondolataink vannak, azokat megpróbálhatjuk pozitív ideákkal felváltani. Meditálhatunk vagy más technikát is alkalmazhatunk – ezek segítenek a koncentrálásban és gondolataink megfelelő mederben tartásában. Figyelmünk elterelődését elkerülhetjük azáltal is, hogy tudatosak vagyunk azzal kapcsolatban, hogy hol vagyunk és mit csinálunk. Ha sétálunk az utcán, fókuszálhatunk a környezetünkre, nem kell feltétlenül elvesznünk a gondolatainkban.

Megvitatható kérdések

Hogyan lehetsz még nagylelkűbb az idővel, a pénzzel és a tulajdonnal?

Milyen módokon viszonozhatod a közösségnek, amit kaptál tőle?

Hogyan biztosíthatod, hogy gondolataid és értékeid egységben legyenek?

Ötlet: Eliezer Simcha Weisz rabbi

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás