בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

עֲקַבְיָא בֶן מַהֲלַלְאֵל אוֹמֵר, הִסְתַּכֵּל בִּשְׁלשָׁה דְבָרִים וְאִי אַתָּה בָא לִידֵי עֲבֵרָה. דַּע מֵאַיִן בָּאתָ, וּלְאָן אַתָּה הוֹלֵךְ, וְלִפְנֵי מִי אַתָּה עָתִיד לִתֵּן דִּין וְחֶשְׁבּוֹן. מֵאַיִן בָּאתָ, מִטִּפָּה סְרוּחָה, וּלְאָן אַתָּה הוֹלֵךְ, לִמְקוֹם עָפָר רִמָּה וְתוֹלֵעָה. וְלִפְנֵי מִי אַתָּה עָתִיד לִתֵּן דִּין וְחֶשְׁבּוֹן, לִפְנֵי מֶלֶךְ מַלְכֵי הַמְּלָכִים הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא:

Ákávjá ben Máhálálél mondta: „Három dolgot végy tekintetbe, és akkor nem fogsz bűnbe esni. Fontold meg, honnan jössz, hová mégy, és ki előtt kell majd számot adni! Honnan eredsz? Tisztátalan cseppből. Hová mégy? Por, nyüvek és férgek honába. S ki előtt fogsz majd számot adni? Az Örökkévaló, a Királyok Királya előtt, legyen áldott a Neve.” (Ávot 3:1)

Gyakran előfordul, hogy a téves vagy hibás ítélet, mely bűnhöz vezet, nem rossz szándékból, hanem torz perspektívából ered. Ha a misnában említett három pontot mindig észben tartjuk, akkor az hozzásegít az egészséges attitűd kialakításához. Amikor Ákávjá lefektette elveit, a jeruzsálemi Szentély még állt, és a zsidók pénzügyi biztonságban éltek, akárcsak manapság.

A bőség korában a vágy, az arroganciával és a végső elszámolással szemben mutatott vaksággal karöltve a spiritualitás ellenségévé válik.

A misna által előírtak az efféle tulajdonságok ellenszerét jelentik.

A misna két oldalról közelíti meg ezt a három gondolatot. Először csupán pozitívan, arra buzdítva mindenkit, hogy gondolják át, mit jelent földi létük. Csak ezt követi a misna második részében a sokkterápia, azok számára, akiknek nem volt elég maga a kérdésfeltevés ahhoz, hogy felébredjenek spirituális szendergésükből.

A Pirké Ávothoz fűzött magyarázat, a Mili deÁvot szerint a finomabb és a durvább megközelítés a lelket és a testet célozza. A léleknek magas eredetére és nagyszerű potenciáljára kell összpontosítania ahhoz, hogy elérje a szentséget és a jutalmat, míg a testnek, a fizikai vágyak otthonának erőteljesebb utasításokra van szüksége, illetve annak az elismerésére, hogy ő (a test) végső soron nem sokkal több mint spirituális istenszolgálatunk eszköze ezen a világon.

Tekinthetünk erre a misnára úgy is, mint ami tanúságot tesz spirituális növekedés lehetőségére. Ahogy a Jálkut Jehuda (Yehuda Leib Ginsburg, 1888–1946) mondta: a ma embere a teljesítmények összegzésével és az arra való építkezéssel születhet meg a tegnap emberéből.

Megvitatható kérdések:

Mely dolgok vezethetnek téged ahhoz, hogy bűnt kövess el, és hogyan tudod a misnában bemutatott keretet ezek kijavítására használni?

Hogyan választhatod el a legjobban a testi vágyaidat a spirituális céljaidtól?

Milyen szempontból szeretnél holnap jobb ember lenni?

Ötlet: Dalia Bornstein

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás