A mukce tilalmának és engedményének története
[A Gömárá megtárgyalja a misna szabályának eredetét:]
תָּנוּרַבָּנַן:
Tanultunk egy brájtában:
בָּרִאשׁוֹנָההָיוּאוֹמְרִיםשְׁלֹשָׁהכֵּלִיםנִיטָּלִיןבַּשַׁבָּת: מַקְצוּעשֶׁלדְבֵילָה, וְזוּהֲמָאלִיסְטְרָןשֶׁלקְדֵרָהוְסַכִּיןקְטַנָּהשֶׁעַלגַּבֵּישֻׁלְחָן.
Eredetileg a Bölcsek úgy tapasztalták, hogy eléggé meglazult a szombati vallásgyakorlat. A nap szentségének erősítése érdekében rendeletet hoztak, és azt mondták, hogy csak három eszközt szabad használni szombaton: a préselt fügetömb vágására szolgáló kést, egy fazék habjának lefölözésére szolgáló merőkanalat, és egy kis asztali kést. Ezekre gyakran volt szükség. Azáltal, hogy minden más eszköznek még a mozgatását is megtiltották, biztosították, hogy az emberek ne használják eszközeiket tiltott munkákra.
הִתִּירוּ, וְחָזְרוּוְהִתִּירוּ, וְחָזְרוּוְהִתִּירוּ, עַדשֶׁאָמְרוּ: כָּלהַכֵּלִיםנִיטָּלִיןבַּשַּׁבָּתחוּץמִןמַסָּרהַגָּדוֹלוְיָתֵדשֶׁלמַחֲרֵישָׁה.
Később, ahogy a szombat megtartásának fegyelme erősödött, a Bölcsek fokozatosan szűkítették a tilalom körét, és más eszközök mozgatását is megengedték, és még másokét is, és megint másokét, míg végül azt mondták: minden eszköz használható szombaton, kivéve a nagy fűrészt és a csoroszlyát, mert ezek az anyagi veszteség miatti félelem miatt mukcék.
A Gömárá ezután beszámol a megszorítás folyamatos enyhítésének történetéről.