Oberlander Báruch heti tanítása – Szóbeli tan nélkül?
Oberlander Báruch rámutat, hogy a szóbeli tan nélkül az írott Tóra nem értelmezhető teljesen. A Talmud tanításaiból kiderül, hogy a hagyomány és a szóbeli magyarázatok elengedhetetlenek a szöveg helyes megértéséhez.
Oberlander Báruch rabbi rámutat: szó nélkül, írás sem lehetne
A Talmud mesél egy történetet: egyszer egy nem zsidó elment Hillélhez, és azt mondta neki, hogy szeretne betérni, de csak az írott tan, a Tóra érdekli, a szóbeli tant nem akarja elfogadni. Hillél észrevette, hogy valódi hite van, csak még nem érti a dolgok összefüggését, ezért beleegyezett, hogy tanítsa. Az első nap megtanította neki a héber ábécé betűit: alef, bet, gimel. Másnap, amikor visszajött, Hillél más sorrendben kezdte mondani a betűket. A tanítvány meglepődve kérdezte: „De tegnap mást mondtál!” Hillél így válaszolt: „Látod? Szóbeli tan nélkül semmit sem tudnál, hiszen még az olvasás alapjait is tanítás útján sajátítod el.”
Ez a történet arra mutat rá, hogy az írott tan önmagában nem értelmezhető, mert minden szónak, számnak és törvénynek van egy szóbeli hagyománya, amely segít a megértésben.
Erre egy klasszikus példa az egyiptomi rabszolgaság időtartama. A Bibliában két különböző számot találunk. Az egyik helyen azt olvassuk, hogy az Örökkévaló megmondta Ábrahámnak: „400 éven keresztül lesznek a leszármazottaid száműzetésben és rabszolgaságban.” Egy másik helyen viszont azt írja a Tóra, hogy Izrael fiai 210 évig voltak Egyiptomban. Hogyan lehetséges ez az ellentmondás?
A szóbeli tan és Rási kommentárja alapján több magyarázat létezik:
- Az egyik értelmezés szerint a 400 év számítása Izsák születésétől kezdődik. Mivel Izsák már Ábrahám leszármazottja volt, innentől számították a száműzetés kezdetét, még akkor is, ha fizikailag nem voltak Egyiptomban.
- A másik magyarázat azt mondja, hogy a rabszolgaság olyan kemény volt, hogy mintha 400 évnek tűnt volna. Az egyiptomiak éjjel-nappal dolgoztatták a zsidókat, ami felerősítette a szenvedésüket.
Ez az eset is azt mutatja, hogy szóbeli tan nélkül nem lehet megérteni az írott Tórát. Az egyiptomi rabszolgaság időtartamáról szóló számok elsőre ellentmondásosnak tűnnek, de a hagyomány és a szóbeli tanítások segítenek helyesen értelmezni azokat.
A zsido.com YouTube-csatornáján is meghallgathatja a tanításokat!