1225 Semmi nem következik semmiből – Oberlander Báruch heti tanítása (Bösálách hetiszakasz)
Oberlander Báruch rabbi magyarázatában a Bösálách hetiszakasz kapcsán arra világít rá, hogy semmi sem történik véletlenül, minden az Örökkévaló akarata szerint alakul.
A Bösálách hetiszakaszban olvassuk, hogy Izrael fiai 210 évnyi rabszolgaság után végre elhagyták Egyiptomot. A széderestén, a Hágádában így mondjuk: „Ez a nyomorúság kenyere, amelyet őseink ettek Egyiptom országában.” Felmerül azonban egy kérdés: a kovásztalan kenyér, a pászka nem Egyiptomban volt jellemző, hanem a kivonuláskor, amikor nem volt idő a tésztát keleszteni. Miért mondjuk akkor, hogy ezt ették Egyiptomban?
Oberlander Báruch: A pászka – rabszolgaság vagy szabadság?
Van egy vélemény, amely szerint két különböző kovásztalan kenyérről van szó. Az egyik az, amit a zsidók rabszolgaként ettek, mert Egyiptomban nem adtak nekik finom, laktató kenyeret, hanem csak ezt a kemény, egyszerű változatot. A másik a kivonulás után fogyasztott pászka, amely a szabaduláshoz kapcsolódik, mivel sietve hagyták el az országot.
Miért akarta az Örökkévaló, hogy a zsidók rabszolgaként is kovásztalan kenyeret egyenek, majd a szabadulás után is? Azért, hogy megértsék: semmi nem történik véletlenül. A zsidók azt hihették volna, hogy ha egyszer kiszabadulnak, végre puha, finom kenyérhez jutnak. Ehelyett ismét pászkát ettek, hogy megértsék: minden, ami történik, az Örökkévaló akarata szerint van. Nem azért ettek Egyiptomban pászkát, mert rabszolgák voltak, és nem azért ették a kivonulás után, mert sietniük kellett – hanem mert így rendelte az Örökkévaló.
Ez a tanítás ma is aktuális: semmi sem magától értetődő, semmi nem következik automatikusan valamiből. Minden, ami történik, az Örökkévaló terve szerint történik, és nekünk ezt kell felismernünk a saját életünkben is.
Oberlander Báruch rabbi interaktív tanításait a zsido.com Facebook-oldalán is megnézheti.