Szégyelli magát? – A szerénység az igazi vezetői erő
Oberlander Báruch tanítása a Smini hetiszakaszról, Áron példáján
A Smini hetiszakasz egyik különleges jelenetét magyarázza Oberlander Báruch rabbi: a Miskán, a sivatagi szentély felavatásának napján Mózes így szól Áronhoz: „Jöjj közelebb az oltárhoz!” Miért kellett Áront bátorítani? A választ a klasszikus magyarázó, Rási a Midrásból idézi: Áron szégyellte magát, félt közeledni az oltárhoz.
Áron kételkedett önmagában. Gondolkodott a múltján, a hibáin, a tökéletlenségén. „Talán nem vagyok méltó erre a szerepre?” – kérdezhette magában. De Mózes nem azt mondta neki, hogy „menj ennek ellenére” – hanem azt: „Pont ezért lettél kiválasztva!” Az igazi vezető nem az, aki hibátlannak érzi magát, hanem aki érzékeli saját hiányosságait – és ettől lesz igazán alkalmas.
Oberlander rabbi idéz egy történetet a lubavicsi haszidok történetéből: amikor 1948-ban létrejött Kfar Chabad Izraelben, a Rebbe kijelölt egy rabbit a közösség élére. A kijelölt rabbi azonban azt írta vissza: „Szégyellem magam, hogy ilyen nagy közösséget vezessek.” Mire a Rebbe azt válaszolta: „Pont téged keresünk. Aki nem szégyelli magát, az nem való vezetőnek.”
A valódi szerénység nem ál-szerénység, nem játszott alázat. Az igazi szerénység annak a felismerése, hogy „nem vagyok tökéletes” – és mégis, Isten küldetésére kell vállalkozni. Aki mindig mindent jónak érez magában, annak nincs hová fejlődnie. De aki érzi a saját hiányait, az nyitott az új energiákra, a növekedésre.
Ez a tanítás ma is aktuális:
-
A szerénység nem gyengeség, hanem kapu a fejlődéshez.
-
A szégyenérzet nem akadály, hanem az isteni kiválasztottság jele.
-
Nem az számít, honnan jöttünk – hanem hogy tudunk-e újra és újra elindulni.
Ezért mondta Mózes Áronnak: „Erre lettél kiválasztva.” És ezért szól ez ma is mindannyiunkhoz.
Köszönöm szépen!