Mit tanít a pörgettyű? – Hanuka üzenete az újrakezdésről

Hanuka ünnepe nemcsak a fényekről és a csodákról szól, hanem a tanulásról, az emberi küzdelemről és az újrakezdés erejéről is. Oberlander Báruch rabbi tanításai szerint a hanukai pörgettyű, a trenderli, mély spirituális üzenetet hordoz. Bár elsőre egy egyszerű játéknak tűnhet, valójában fontos tanulságot adhat az életre és az isteni szolgálatra nézve.

A trenderli és a játék tanítása

A trenderli, más néven hanukai pörgettyű, egy négyszögletes játék, amelynek oldalain négy héber betű található: נ (Nun), ג (Gimel), ה (He) és ש (Sin). Ezek a betűk az „Nes Gadol Hayah Sham” („Nagy csoda történt ott”) mondat kezdőbetűi, amelyek a hanukai csodára emlékeztetnek. A játék célja, hogy pörgetés után az adott betű alapján különféle akciókat hajtsunk végre.

A rabbi kiemelte, hogy a trenderli lényege nemcsak a játék, hanem az, ahogyan a játék tükrözi az élet dinamikáját. A pörgettyű folyamatos mozgásban van, de végül megáll és felborul. Ez azonban nem jelenti a játék végét. Az ember újra kézbe veszi, megpörgeti, és a játék folytatódik. Ez a szimbolikus üzenet az emberi élet egyik alapvető igazságára utal: bármennyire is elesünk, mindig felállhatunk és újrakezdhetjük.

„Hétszer is elesik az igaz, és mégis feláll”

Salamon király híres mondása – „Hétszer is elesik az igaz, és mégis feláll” (Példabeszédek 24:16) – kulcsfontosságú tanítása a zsidó gondolkodásnak. A rabbi rámutatott, hogy az ember életében elkerülhetetlenek a kudarcok, a hibák és a visszaesések. Ezek azonban nem jelentenek végleges vereséget. Az igazi kihívás abban rejlik, hogy hogyan reagálunk ezekre a helyzetekre: feladjuk, vagy megpróbáljuk újra?

A trenderli erre tanít minket: ha a pörgettyű megáll, az nem a játék vége. Az ember felemeli, újra pörgeti, és a játék folytatódik. Ugyanez igaz az életben is. Az isteni szolgálat, a spirituális fejlődés, de akár a mindennapi céljaink is állandó mozgást igényelnek. A hibák és kudarcok csupán átmeneti megállók, nem végállomások.

Az állandó mozgás fontossága

Az élet és az isteni szolgálat lényege a folyamatos mozgás. Az ember nem maradhat egy helyben, mert a stagnálás lecsúszáshoz vezethet. Az isteni szolgálatban az előrehaladás nem mindig egyenes vonalú: néha visszaesünk, néha megakadunk. Azonban a visszaesés nem probléma, ha az ember felismeri, hogy újra lehet kezdeni.

A rabbi kiemelte, hogy a kudarcok és nehézségek nem ellenségei a fejlődésnek, hanem annak természetes részei. Az ember nem mindig halad előre, néha visszalép. A fontos az, hogy ezek után mindig újra felálljon, és újrakezdje. Ez az, ami végül igazi eredményeket hoz, és messzire juttat minket az élet útján.

Hanuka tanítása: Újrakezdés és remény

Hanuka ünnepe a trenderli által is emlékeztet minket arra, hogy az élet nem a tökéletességről szól, hanem az erőfeszítésről és az újrakezdésről. A Makkabeusok sem tökéletes körülmények között küzdöttek és győztek. A Szentélyt megszentségtelenítették, és csak egyetlen korsó tiszta olajat találtak, de mégis sikerült világosságot gyújtaniuk, és megünnepelniük a győzelmet.

Ugyanígy nekünk is, amikor úgy érezzük, hogy minden elveszett, keresnünk kell azt a kis fényt, amire támaszkodhatunk, és újrakezdenünk mindent. A trenderli tanítása az, hogy soha ne adjuk fel. Mindig van lehetőségünk újra pörgetni az élet kerekét, még akkor is, ha éppen elestünk.

Összegzés

A hanukai trenderli nemcsak egy egyszerű játék, hanem egy mély tanítás az élet kihívásairól és az újrakezdés lehetőségéről. Ahogy a pörgettyű felborul, úgy az ember is elbukik néha. De ahogy a játék folytatódik, ha újra megpörgetjük a trenderlit, úgy az élet is folytatódik, ha felállunk és újrakezdjük.

Ez Hanuka egyik legfontosabb üzenete: a remény és az újrakezdés ereje. Ahogy a hanukai fények világítanak a sötétségben, úgy kell nekünk is újra és újra fényt gyújtanunk az életünkben, akárhányszor is elbukunk.

Boldog Hanukát kívánok mindenkinek!

Megszakítás