Távolság, nem szakítás – Oberlander Báruch heti tanítása (Pekudé hetiszakasz)
A Pekudé hetiszakaszban a Tóra elmeséli, hogyan készült el a Miskán, a sivatagi Szentély, és hogyan számolt be Mózes a munkálatokról. Az első mondatban kétszer szerepel a „miskán” szó, amit Rási úgy értelmez, hogy ez utalás a jeruzsálemi Szentély kétszeri pusztulására.
De miért éppen itt, a Szentély építésének ünnepélyes pillanatában utal a Tóra a pusztulásra? És hogyan lehet a „miskán” szó egyszerre „szentély” és „zálog” jelentésű?
A zálog olyan tárgy, amit ideiglenesen elvesznek, de nem véglegesen: amikor a tartozást rendezték, visszaadják. A Tóra itt arra tanít: még ha a Szentély el is pusztult, az nem végleges. Ez nem szakítás, csak távolság – egyfajta zálog, amely visszakerül, ha a zsidó nép megtér.
Ez a gondolat mély lelki üzenetet hordoz. Az ember is elkövethet hibákat, vétkezhet, és azt hiheti, elszakadt az Örökkévalótól. De ez sosem teljes elszakadás, legfeljebb egy ideiglenes eltávolodás. Az Örökkévaló nem szakít meg kapcsolatot senkivel, hanem erőt ad a visszatéréshez.
A Szentély pusztulása tehát nem vég, hanem átmenet. És ahogy a Szentély is vissza fog térni, úgy az ember is mindig visszatérhet az Örökkévalóhoz. Az eltávolodás csak ideiglenes – a kapcsolat örök.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.