A purimot követő, niszán hónap újholdját megelőző szombaton olvassák fel a zsinagógákban a tehén szakaszát (párását párá).
Ez a tannak törvénye, melyet az Örökkévaló parancsolt, mondván: Szólj Izrael fiaihoz, hogy hozzanak hozzád egy vörös tehenet, épet, amelyen nincs hiba, amelyre még nem jött járom. (4Mózes 19:2)
Purim és peszách környékén négy különleges szombat van, sorban: sábát skálim (sékelek), záchor (emlékezés), párá (tehén) és chodes (hónap), ezeken egy-egy, erre a napra kiválasztott tórai részt olvasnak fel a megszokott hetiszakasz mellett a zsinagógákban.
A tehén szombatján az a részlet kerül sorra, mely az egyik legkülönösebb és legtalányosabb micváról, a holttesttel való érintkezésből fakadó tumá, vagyis rituális tisztátalanságból való megtisztuláshoz szükséges folyamatról, röviden a vörös tehén hamujáról szól.
A vörös tehén micvája a Tóra azon parancsolatai közé tartozik, melyekre semmiféle logikus magyarázatot nem találhatunk, csupán azért kell megtennünk őket, mert az Örökkévaló ezt mondta. Slomó (Salamon) király híres mondása volt a vörös tehénnel kapcsolatban: „Mindezeket megkísérlettem bölcsességgel; mondtam hadd leszek bölcs, de ő távol van én tőlem!” (Kohelet – Prédikátor 7:23). A midrás így magyarázza ezt a mondatot: A Tóra minden törvényével kapcsolatban helytálltam, de amikor a vörös tehénnel kapcsolatos tanításról van szó, hiába elemeztem, kérdeztem és kutattam, nem tudtam azt megérteni. Miért? Mert a vörös tehén paradoxont hordoz magában: aki a rituális megtisztulásra alkalmas hamuval foglalatoskodik, rituálisan tisztátalanná válik, míg az, akire a hamuval kevert vizet hintik, megtisztul. A párását párához felolvasott háftárá, prófétai szakasz Jechezkél prófétának a hetiszakaszhoz is kapcsolható mondatát (36:25) is tartalmazza: „És hintek reátok tiszta vizet, hogy megtisztuljatok; mind a ti tisztátalanságaitoktól és bálványaitoktól megtisztítlak benneteket.” További magyarázatok.
Napjainkban, amikor már és még nem áll a jeruzsálemi Szentély, a vörös tehén parancsolatát sem tudjuk betartani. A témához kapcsolódva viszont marhahúsból készült steaket ajánlunk.
A jó sztékhez keressünk friss, jó minőségű, enyhén zsíros, csontos és természetesen kóser hússzeleteket. Az egy-két tenyérnyi húst vágassuk kb. 2 cm vastag szeletekre. Sütés előtt néhány órával vegyük ki a hűtőszekrényből, hogy szoba-hőmérsékletűre melegedjen. Ha faszenes grillt használunk, alaposan pakoljuk meg a sütőt és várjuk meg, amíg a széndarabok teljesen átizzanak. Fontos a magas hőmérséklet elérése. A grillrácsot kenjük be friss vöröshagymával, hogy ne ragadjon rá a hús sütés közben. A szték semmilyen pácolást nem igényel. Ahhoz, hogy közepesen átsüljön, tehát kívül ropogós, belül enyhén rózsaszín legyen, az egyik oldalát 8, a másik oldalát 6 percig hagyjuk a rácson. Sütés közben szórjuk meg némi sóval és durvára őrölt borssal a hússzeletek mindkét oldalát. Miután elkészült, pihentessük 5-6 percig és csak ezt követően vágjuk fel. Kínáljunk hozzá testes, száraz vörösbort, például merlot-t vagy cabernet sauvignon-t. Köretnek grillezett zöldségeket (padlizsánt, cukkinit, gombát) és salátákat adjunk (a lehetőségek száma végtelen, ajánlatokat az oldalunkról lent találnak).
Mi kerülhet még a grillre?
- Grillezett bárányborda 1.
- Grillezett bárányborda 2.
- Grillezett csirkeszárny
- Hamburger 1.
- Hamburger 2.
- Házi hamburger buci
Saláták köretnek
- Vegyes saláta
- Wokban párolt zöld levelek
- Nyári zöldségsaláta
- A saláták csodálatos világa
- Sárgarépás saláták
- Céklalevél-saláta
- Tormás céklasaláta
- Kóser salátabár
- Káposztasaláta
A hetiszakaszhoz kapcsolódó magyarázatot és a helyszínt bemutató kisfilmet itt találja.
A hetiszakasz flórája és faunája című sorozatunkban a tehénnel itt foglalkoztunk. |