A hevroni hegyek déli része számos bibliai történet helyszíne volt. Jehosua és Smuel próféta történetei, valamint a Királyok könyvének számos jelenete játszódik a környéken, és itt került sor a Vájérá hetiszakaszban olvasható látogatásra, melynek során három, emberalakban érkező angyal jelent meg Ávráhám sátránál.

Az arab Nebi Jákin Máále Hever zsidó település mellett fekszik. A helyszínen ősi iszlám épület áll. A helyi hagyomány szerint ez volt az a pont, ahol az első ősapa állt, amikor Istennel Szdom és Ámorá (Szodoma és Gomora) megmentéséről vagy elpusztításáról alkudozott.

 

A hetiszakasz földrajza: Szodoma és Gomora (Vájérá)

A város lakosainak számtalan bűne miatt az Örökkévaló pusztulásra ítélte a helyet, és kénköves esőt zúdított a környékre.

És megjelent neki az Örökkévaló Mámré tölgyeinél, ő pedig ült a sátor bejáratában, a nap hevében. És fölvetette szemeit és látta, hogy íme, három férfiú áll előtte; midőn látta, elébük futott a sátor bejáratából és meghajolt a földig. És mondta: Uram, ha ugyan kegyet találtam szemeidben, ne vonulj el, kérlek, szolgád mellett. Hadd hozzanak egy kis vizet, mossátok meg lábaitokat és dőljetek le a fa alatt. Ávráhám gyorsan ételt készíttet feleségével és megvendégeli az idegeneket, nem tudván, hogy ők valójában Isten angyalai. Jicchák (Izsák) megfoganásának és majdani világra jövetelének hírét hozzák, majd továbbindulnak a két, pusztulásra ítélt város felé. Ávráhám, jó házigazdaként, kikíséri látogatóit: „És fölkerekedtek onnan a férfiak és Szodoma felé tekintettek; Ábrahám pedig velük ment, hogy elkísérje őket.”

Aryel Tsion Israel Guide, Lecturer & Photographer Facebook

Ezen a ponton érdemes a földrajzi ismereteket is elővenni, hogy jobban megérthessük a Tóra szövegét, magyarázza Aaron Shaffier idegenvezető. Az angyalok Ávráhámmal egy Elonéj Mámre, vagyis Mámre tölgyesei nevű helyen találkoztak. A Tóra más pontjaiból nyilvánvaló, hogy Elonéj Mámre szorosan kapcsolódikik Hevron városához. Magából a városból nem lehet látni Szodomát, vagyis amikor Ávráhám felkelt, hogy kikísérje a vendégeit, kelet felé kellett mennie és az első helyszín ahonnan látható volt már – az akkor még álló – város, Nebi Jákin volt.

Nebi Jákin 937 méterrel a tengerszint felett egy hegy tetején fekszik, Hevron városától délre. Erről a pontról rálátni a Júdeai-sivatagra a Holt-tenger irányában. Ne szabad elfelejteni, hogy Ávráhám nem tudott arról, hogy látogatói nem egyszerű vándorok, hanem angyalok. Aggódott jóllétükért, és meg akart bizonyosodni arról, hogy tisztában vannak az úti céljukhoz vezető úttal. A vendégszeretetéről a mai napig híres ősapa minden bizonnyal addig akarta kísérni vendégeit, ameddig az előttük álló út teljes bizonyossággal bontakozott ki a szemük előtt, és már látszott Szdom és Ámorá.

 

Ekkor elváltak útjaik

És elfordultak onnan a férfiak és mentek Szodomába; Ábrahám pedig még állt az Örökkévaló színe előtt. (1Mózes 18:22)

Isten közli Ávráhámmal, hogy elpusztítja a két, végtelenül bűnös várost azok minden gonosz lakójával együtt. Ávráhám pedig alkudozni kezd, és hosszas licitálás után Isten megígéri neki, hogy tíz igaz ember kedvéért megkíméli a várost.

Elment az Örökkévaló, miután végzett azzal, hogy beszéljen Ábrahámmal; Ábrahám pedig visszatért helyére.

A szövegből világos, hogy miután Ávráhám kikísérte és útnak indította a vendégeit Szdom felé, még a helyszínen sor került az alkudozásra, vagyis Ávráhám szeme előtt végig ott volt a város. A helyi hagyomány szerint ez a hely nem volt más, mint Nebi Jákin.

Annál is inkább így lehet ez, mivel Ávráhám másnap visszatért ide, hogy megnézze, mi történt valójában a városokkal (1Mózes 19:28-29).

Ábrahám pedig kora reggel fölkelt (és elment) azon helyre, ahol állott az Örökkévaló színe előtt. És tekintett Szodoma meg Gomora felé és a környék egész földje felé és látta, íme fölszállt a földből, mint a kemence füstje. És volt, midőn elpusztította Isten a környék városait, megemlékezett Isten Ábrahámról és elküldte Lótot a felforgatás közepéből, midőn felforgatta a városokat, melyekben Lót lakott.

A Tóra szövege itt egészen világosan közli, hogy Ávráhám olyan helyen állt, ahonnan nemcsak a két város, hanem az egész környék látható volt. A Nábi Jákin név furcsának hangozhat, egyesek szerint az arab Nebi Ibrahim, azaz Ábrahám próféta név ferdült el erre, mások inkább arra gondolnak, hogy az arab „biztos igazság” kifejezésből származik (utalva arra, hogy Ávráhám elfogadta Isten döntését a két város lerombolásával kapcsolatban), megint mások a héber Bibliához, nevezetesen Jehosua próféta könyvének 15. fejezetéhez nyúlnak magyarázatért:

Ez Jehuda fiai törzsének birtoka családjaik szerint… Máón, Karmel, Zíf és Jutía. Jizreél, Jokdeám és Zánóach, Hákáin, Gibea és Timna. Tíz város és tanyáik.

Igen érdekes módon a bibliai héber helynevek jelentős része megőrződött az arab elnevezésekben, máskor pedig az arab névben található utalás egy-egy, az adott helyszínen történt bibliai eseményre. A Nebi Jákin környékén található arab falvak közül Main eredetileg Maon volt, Kármel neve meg sem változott a bibliai idők óta. A mai Jata egykor Juta volt, Zif pedig ma is Zif névre hallgat. Elképzelhető hát, hogy a Nebi Jákin nem más, mint a Hákáin eltorzított formája.

Aryel Tsion Israel Guide, Lecturer & Photographer Facebook

Nebi Jákinban, a hegytetőn jelenleg az izraeli hadsereg mindig éber őrtornya áll. A helyszín bárki számára látogatható, hacsak a katonák meg nem állítják a turistákat. A Nebi Jákinban álló ősi mecsetben egy vasráccsal elkerített részen két lábnyom látható a sziklában. A helyi (muszlim) néphagyomány szerint nem mást látható ott, mint Ávráhám ősapa lábnyoma.

Megszakítás