Habár a zsido.com alapvetően a héber naptárat követi, természetesen beszámol a mindennapok zsidó híreiről is, így nem mehet el szótlanul amellett sem, hogy a munka világa, a polgári életünk egy újabb esztendőt zárt. Szerkesztőségünk végigfutotta az elmúlt év több száz megjelent cikkét, melyek közül a 2022-es év legolvasottabb tizenhárom megjelenését gyűjtöttük egy csokorba.
A 2022-es évet több ezren kezdték a zsoltáros költő, Dávid király 15 bölcsességével, melyek a mindennapokba való beépítése valószínűleg igen hasznosnak bizonyultak az „óévben”.
Olvasóink közül sokan örültek együtt a Bnéj-Brákban élő Lefkowitz családdal, ahol az anyuka 21. gyermekét szülte meg.
Sokan ismerték meg a belzi rebbe csodálatos megmenekülését is, melynek kulcsfontosságú mozzanata reb Aharon Rokeach budapesti tartózkodása volt.
Meglódult a kattintásszámláló a tetoválás tórai tilalmát boncolgató cikkünknek is, minek konklúziója, hogy az általánosan elfogadott értelmezés szerint nemcsak a bálványimádó rítusok alkalmával készített tetoválást, hanem minden más tetoválást is megtilt a Tóra. Az egyetlen jel, amelyet az ember a testén ejthet, a körülmetélés jele és ennek is megvannak a maga pontos szabályai.
Szenzációszámba ment egy egykori pap története is, aki a holokausztot egy keresztény családban élte túl és csak 35 évesen szerzett tudomást zsidó származásáról.
Sokak érdeklődését keltette fel a zsidó divat, azon belül is a Séjna Fashion az ország első kóser női ruházati boltja. Az apropó kapcsán Köves Dvora rebecennel, a női centrum vezetőjével, és Kalderon Chana Rivkával, a Séjna Fashion üzletvezetőjével olvashattak interjút.
Ki gondolta volna, hogy a halak szokásaiból is lehet inspirálódni. Eleinte az anyag összeállítói is kételkedtek benne, de az olvasóink érdeklődése hamar bebizonyította, hogy a Talmud bölcsei nem hiába hasonlították a zsidókat többek között a halakhoz.
Az Ukrajnában dúló háború együttérzést váltott a ki a világ nagy részéből, így nem is annyira meglepő, hogy akármilyen, onnan érkező, kis pozitív hírnek nagyon örülünk. A zsido.com olvasóinak ezrei fogadták derűvel a harkivi csodát, ahol egy 18 fős zsidó csoport életét mentette meg az Isteni gondviselés „véletlenje”.
Rengeteg olvasónk kedélyét borzolta viszont újból fel a világ egyik legnagyobb hóhérjának, Eichmann rémtetteinek története, akit tavaly májusban volt hatvan éve, hogy felakasztottak.
Megmozgatta az olvasóink fantáziáját a gemátria, vagyis a héber ábécé betűin alapuló zsidó számmisztika.
Érdekesnek bizonyult a zsidó vezetéknevek eredetéről szóló összeállítás, melyben még Jókai Mór egy adomáját is olvashatjuk: „Ki milyen mélyen nyúlt az erszényébe, olyan mélyen válogathatott a nevek javában. Vehette azt az arany és ezüst, a napok és csillagok, a madarak és négylábú állatok, az angyalok és igazi emberek, a fák, a virágok és a szivárvány színei közül, míg aki csak üres kézzel jött, bizony rajta maradt a csúfnév, amit úton-útfélen ragasztott rá a nép csúfondáros ajka.”
Izrael köztudottan egy hightech ország, ám egyes újdonságai még mindig számos embert képes ámulatba ejteni, ilyenek voltak például a repülő robotok, melyek a Szentföldön gyümölcsöt szednek a fákról.
Ám nem csupán hipermodern élet, de a stetl világ egyszerű bölcsességei is képesek még üzenni az olvasóinknak, melyet a rendszeresen megjelenő stetl sztorik népszerűsége is bizonyít.