Mitől vagyunk egy nép? – Oberlander Báruch heti tanítása (Purim és Mózes emlékezete)

Ma zájin ádár van, Mózes születésének és halálának napja. Ezen a napon hagyományosan összegyűlünk, hogy megemlékezzünk róla. Tegnap este a Vasvári zsinagógában szép számban összejöttünk, és egy különleges tanítást osztottam meg, amely Grünwald Mózes, a husti rabbi gondolatain alapult.

A Purim történetében Hámán így fordul a királyhoz: „Van egy nép, amely szétszórtan és elkülönítetten él…”. Azt sugallta, hogy a zsidók nem alkotnak egységet, és ezért nem érdemes őket megtartani. Hámán azt is felajánlotta, hogy tízezer ezüstseket fizet a királyi kincstárba, hogy elpusztíthassa őket.

A Talmud szerint az Örökkévaló előre látta Hámán pénzzel történő próbálkozását, ezért már korábban elrendelte, hogy minden zsidó fél sekelt adományozzon a Szentély fenntartására. Miért éppen fél sekelt?

A husti rabbi magyarázata szerint Hámán tévedett: azt hitte, hogy a zsidók különálló egyének, akiket semmi nem köt össze. Az Örökkévaló azonban azt tanítja nekünk, hogy minden zsidó önmagában nem egész, csak egy fél – a másik zsidóval együtt alkot egy egészet.

Mi tartja össze a népet? Nem elég a közös származás, a közös történelem – az igazán összekötő kapocs a Tóra és a micvák. Ha a zsidók eltávolítják maguktól az idegen befolyásokat, és a Tóra szerint élnek, akkor egy egész néppé válnak.

Ezért adunk fél sekelt: hogy emlékeztessen minket arra, hogy egyedül nem vagyunk teljesek, hanem csak együtt, egymást kiegészítve vagyunk egységes és erős nép.

Megszakítás