No Title

Uploaded by None on 2024-12-15.

Mindig jámbor, aki segít? – Oberlander Báruch tanítása a Vájislách hetiszakasz kapcsán

Oberlander Báruch rabbi legutóbbi előadásában a Vájislách hetiszakasz kapcsán a cádik (jámbor ember) fogalmát és a jótékonykodás valódi jelentését járta körül. Az előadásban a héber ábécé betűi, a midrás tanításai és a jámborság spirituális értelme összefonódott, hogy új megvilágításba helyezze, mit is jelent igazán segíteni másokon.

Mit tanít a cádik betűje?

A rabbi egy haszid mester történetét idézte, aki egy olyan hívet figyelmeztetett, aki látszólag állandóan csak jótékonykodott, pénzt gyűjtött és segített másokon. A haszid mester a héber ábécé cádik betűjére hívta fel a figyelmet, amelynek jelentése „jámbor”. De miért pont ez a betű szimbolizálja a jámborságot?

A cádik betű szerkezete egy nagy testből és egy felfelé mutató júd betűből áll. A júd jelentése szimbolikusan „zsidó” vagy „ember”. A mester tanítása szerint a valódi cádik az, aki egy másik ember terhét viseli, és segít neki felemelkedni – ez a felfelé mutató júd.

Ezzel szemben az álef betű, amely szintén tartalmaz egy júd-ot a tetején, alul is egy júd-ot hordoz. Ez azt jelenti, hogy az illető, bár segít másokon, közben valakit elnyom, vagy olyan cselekedetet hajt végre, amely nem tiszta szívből fakad. Ez a mester szerint nem igazi jámborság.

Ráchel különleges jámborsága

Az előadás másik központi témája Ráchel volt, akinek történetét a heti szakasz meséli el. Ráchel a szülés közben bekövetkezett halála után nem a Máchpéla-barlangban lett eltemetve, hanem az útszélen, Beit Lehem közelében. A midrás szerint ennek mélyebb spirituális oka van: Ráchel sírja a száműzetésbe vonuló zsidók számára lett reménység és vigasz forrása.

Amikor a zsidók száműzetésben lesznek, az ősatyák és ősanyák imája nem kerül meghallgatásra. Ám amikor Ráchel sírjánál fognak imádkozni, az ő imája meghallgatást nyer. De miért ér többet Ráchel imája, mint a többi ősatya és ősanya imája?

A válasz Ráchel önfeláldozásában rejlik. Amikor apja, Lábán Jákob esküvőjén helyette nővérét, Leát adta férjhez, Ráchel tudta, hogy ez hatalmas szégyent hozhat nővérére. Hogy megvédje őt, átadta neki a Jákobbal megbeszélt titkos jeleket, ezzel biztosítva, hogy Leát ne érje szégyen. Ez az önzetlen cselekedet mutatja meg Ráchel valódi jámborságát: képes volt feláldozni a saját boldogságát, hogy másikat védjen. Ez az önzetlen szeretet és törődés tette Ráchelt az igazi cádikká, akinek imája mindig meghallgatásra talál.

A valódi jámborság tanítása

Az előadásban Oberlander Báruch rabbi hangsúlyozta, hogy a jámborság nem csupán a jótékonykodásban vagy mások segítésében rejlik, hanem abban, hogy ezt tiszta szívvel, önzetlenül tesszük. Az, aki mások terhét viseli, de közben nem nehezedik senkire, az az igazi cádik. Ahogy Ráchel is példát mutatott ebben, úgy tanít bennünket arra, hogy az önzetlenség és mások iránti törődés az emberi nagyság és jámborság valódi mércéje.

Az előadás zárásaként a rabbi megköszönte a figyelmet, és arra buzdított mindenkit, hogy ne csak segítőkészek legyünk, hanem mindig figyeljünk arra, hogy tetteink valódi jámborságból fakadjanak, Ráchel példáját követve.

Megszakítás