És ha üres a szívem? – Oberlander Báruch tanítása Izsákról és a belső erőről
Oberlander Báruch rabbi legutóbbi előadásában Izsák, a második ősatya életéből kiindulva osztotta meg gondolatait a belső akadályokról, a hitről és az emberi lélek mélyebb rétegeiről. Az előadás központi témája a Toldot heti szakasz egyik meghatározó története, Izsák kútásása volt, amely szimbolikus üzenetet hordoz mindannyiunk számára.
Izsák és a kutak: Mit tanulhatunk tőle?
A három ősatya közül Izsák élt a leghosszabb ideig, 180 évet, mégis róla mesél a legkevesebbet a Tóra. Az ő történeteinek középpontjában a kútásás áll, amely első pillantásra hétköznapi tevékenységnek tűnhet. De miért tartotta a Tóra mégis fontosnak, hogy kiemelje ezt a részletet?
A haszidizmus tanítása szerint Izsák kútásása nemcsak fizikai, hanem spirituális cselekedet volt. A kútásás a belső akadályok eltávolításának szimbóluma, amely által az ember elérheti a saját lelke mélyén rejlő forrást. Az üzenet egyértelmű: a hit, az isteni tűz és energia minden ember lelkében ott van, csak el kell távolítani az akadályokat, amelyek elfedik azt.
Mi van, ha üres a szívem?
Az előadás egyik központi gondolata az volt, hogy sokan érezhetik úgy, hogy „üres a szívük”. Felkelnek reggel, és úgy érzik, nincs bennük hit, lelkesedés vagy energia a vallási és spirituális élethez. A rabbi hangsúlyozta, hogy ez az érzés csupán a felszín. A lélek mélyén minden emberben ott van a hit és az isteni tűz – csak időnként nehéz hozzáférni.
„Ilyenkor az embernek úgy kell viselkednie, mint Izsáknak – mondta a rabbi. – Az akadályokat, amelyek nem engedik, hogy hozzáférjünk a lélek forrásához, félre kell tenni. Ha ezt megtesszük, a bennünk lévő hit és energia felszínre tör, mint a friss víz a kútból.”
A belső munka fontossága
Oberlander rabbi kiemelte, hogy a megoldás nem kívülről érkezik. Nem más emberek vagy külső körülmények hozzák el a belső tűz felélesztését – mindez bennünk van. A belső munka, a lelki akadályok eltávolítása elengedhetetlen ahhoz, hogy hozzáférjünk ahhoz a spirituális energiához, amely már eleve a lelkünk része.
Ez az üzenet különösen aktuális a mai világban, amikor sokan küzdenek belső ürességérzéssel vagy a hit elvesztésével. A rabbi tanítása arra emlékeztet, hogy a megoldás mindig bennünk van: a saját lelki forrásunkat kell felszabadítanunk.
Tanítás a mindennapokra
A kútásás szimbolikájának gyakorlati tanulsága, hogy minden nap dolgoznunk kell a belső akadályaink lebontásán. Az élet kihívásai, a hétköznapi nehézségek vagy éppen a lelki fáradtság mind olyan rétegeket képeznek, amelyek eltakarják a lelki forrásainkat. Ha azonban követjük Izsák példáját, és nem adjuk fel, akkor hozzáférhetünk a bennünk rejlő hithez és erőhöz.
Összegzés
Izsák kútásásának története arra tanít, hogy a belső tűz minden ember lelkében ott van, még ha időnként el is rejti a felszín. Ahogy a rabbi fogalmazott: „Tele vagyunk hittel, tűzzel és energiával – csak fel kell fedni azt.”
Ez a tanítás nemcsak a zsidó vallási életre, hanem a hétköznapokra is érvényes. Mindannyian találkozhatunk olyan napokkal, amikor üresnek érezzük magunkat, de fontos, hogy ne felejtsük el: a belső forrásaink mindig ott vannak, és csak rajtunk múlik, hogy hozzáférünk-e.
Oberlander Báruch tanítása emlékeztet arra, hogy a kitartó munka meghozza gyümölcsét – legyen szó akár a lelkünkről, akár az élet más területeiről.