A Smot hetiszakasszal kezdődik az a hat, szökőévben nyolc héten át tartó periódus, melyet – a hetiszakaszok címéből alkotott akronímával – sovávimnak (Smot, Váérá, Bo, Besálách, Jitro, Mispátim), szökőévben sovávim tátnak (tát: Trumá, Tecáve) nevezünk. A sováv azt jelenti: csintalan, tobzódó, csínytevő, sovávim ennek a többes száma.

Egyiptom az erkölcstelenség, a bálványimádás, a könnyelműség és a szexuális kicsapongás földje volt. Ezek a hetiszakaszok azt írják le, hogy Izrael népének hogyan sikerült megmenekülnie ebből fizikailag és spirituálisan. Szentség és tisztátalanság nem létezhet egy helyen. Ahhoz, hogy Istent szolgálhassák, a zsidóknak ki kellett szabadulniuk Egyiptomból és meg kellett szentelniük magukat, hogy megkaphassák a Tórát és eljuthassanak a Szentföldre. E hetiszakaszokkal párhuzamosan a mi feladatunk a mai napig az (minden időben, de ilyenkor különösen), hogy megszenteljük magunkat és még jobban odafigyeljünk az erkölccsel és szemérmetességgel kapcsolatos törvények betartására. Ahogy Jirmejá (Jeremiás) próféta mondja (3:14): „Térjetek meg, csintalan gyermekek”.

 

Térjetek meg, csínytevő gyermekek

Amikor két hete szombaton a zsinagógákban elkezdték Mózes második könyvének a felolvasását, azzal beléptünk a „sovávim” időszakba. A szó maga rövidítése a Smot könyv első hat fejezetének: Smot, Váérá, Bo, Besálách, Jitró, Mispátim, és egyben azt is jelenti: csínytevő. Térjetek meg, csínytevő gyermekek – mondja Jirmijáhu (Jeremiás) könyve (3:22) Ebben az évben, ami szökőév, vagyis … Olvass tovább

 

A zsidóság hisz abban, hogy minden, ami Istentől ered, jó, azonban ahhoz, hogy részesülhessünk belőlük, be kell tartanunk az Örökkévaló által felállított szabályokat. E dolgok közé tartozik a házasélet, aminek, mint az élet minden más területének, megvannak a maga micvái, parancsolatai és tilalmai. A zsidóság szerint férfi és nő kapcsolata nemcsak elfogadható, hanem kívánatos és a legnagyobb szentséget hordozza, ha a megfelelő módon történik.

Az ember azonban néha akaratlanul is hibázik. A zsidó gondolkodás szerint mindig van lehetőségünk az elkövetett bűnök megbánására, a megtérésre, és arra, hogy imádkozással, adakozással és tóratanulással helyrehozzuk vétkeinket. Ez az időszak különösen alkalmas arra, hogy még jobban odafigyelve, még pontosabban tartsuk be a házaséletre vonatkozó parancsolatokat. Még több tóratanulás és a szokásos mennyiségen felül adott cedáká, adomány is kívánatos ebben a periódusban, valamint meg kell bánnunk a testiséggel kapcsolatban szándékosan vagy tévedésből elkövetett vétkeket. Vannak, akik hármas (hétfő-csütörtök-hétfő) böjtöt tartanak és csütörtökönként bűnbánó szlichot imát mondanak. Vannak olyanok is, akik táánit diburt tartanak, vagyis bizonyos napokon (többnyire szombaton) tartózkodnak mindenféle beszédtől az imádkozáson és a tanuláson kívül, illetve kabalisztikus szövegeket olvasnak fel.

A sovávim időszakára sorozatot indítunk útnak, melyben hétről hétre egy-egy micvát kapcsolunk a betűszó soron következő betűjéhez. Tartsanak velünk!

Térjetek meg, csínytevő gyermekek

Azzal párhuzamosan, hogy szombaton megkezdtük Mózes második könyve, a Smot felolvasását, beléptünk a purimig tartó Sovávim időszakába. Maga a sovávim szó azt jelenti: csínytevők, ahogy olvassuk Jirmejáhu (Jeremiás) próféta könyvében (3:22): „Térjetek meg, csínytevők”. A név egyben Mózes második könyvének első hat hetiszakaszának akrosztichonja, vagyis a kezdőbetűkből álló betűszó. Ezeket olvassuk fel ebben az időszakban, … Olvass tovább

 

Fotó: Diana Polekhina on Unsplash

Megszakítás