Miért kerültek őseink Egyiptomba? – Oberlander Báruch (Smot hetiszakasz)
Oberlander Baruch rabbi szerint Egyiptomba kerülni nem csupán fizikai változást jelentett Jákob és családja számára, hanem egy mélyebb spirituális átalakulás kezdetét is. Az Örökkévaló akarata szerint a zsidó népnek Egyiptomban kellett átmennie egy megtisztulási folyamaton, amely felkészítette őket a tóraadásra. Az egyiptomi száműzetés nem csupán próbatétel volt, hanem egyben egy lehetőség is a spirituális fejlődésre. Ez a tanulság ma is érvényes: minden nehézség magában hordozza a növekedés lehetőségét.
A Talmud azt mondja, hogy az ember nem tudja előre, hol fog megélni, mert ezt az Örökkévaló határozza meg. A Smot heti szakaszban kezdődik az egyiptomi száműzetés és rabszolgaság története. Az Örökkévaló már Ábrahámnak megígérte, hogy utódai idegen földön lesznek és szenvedni fognak. De miért kellett egy ilyen nehéz próbatételen keresztülmenniük?
A vaskohó tisztító ereje
A Tóra Egyiptomot „vaskohónak” nevezi. Ahogyan a kohóban az aranyat és ezüstöt megtisztítják a szennyeződésektől, úgy az egyiptomi rabszolgaság is megtisztította Izrael népét. Ez egy átalakulási folyamat volt, amely előkészítette őket a tóraadásra. Ahhoz, hogy a zsidó nép valóban Isten szolgálatára szentelődhessen, előbb teljesen meg kellett szabadulnia korábbi állapotától.
A szétszórt szikrák összegyűjtése
A Kabbala szerint a világban szétszórt isteni szikrákat kell összegyűjteni és felemelni. Egyiptom a korabeli világ központja volt, tele spirituális energiákkal. Azért kellett a zsidóknak Egyiptomba menniük, hogy ezeket a szikrákat begyűjtsék. Ez magyarázza azt is, miért vándorol a zsidó nép folyamatosan a világ különböző részeire: mindig van egy hely, ahol még van spirituális feladat.
Miért nem szabad visszatérni Egyiptomba?
A Tóra világosan megtiltja, hogy a zsidók újra Egyiptomban telepedjenek le. Ennek az az oka, hogy ott már elvégezték a feladatukat: minden isteni szikrát kiemeltek, így többé nincs miért visszamenni. Míg más országokban a szétszóratás célja továbbra is az isteni szikrák felemelése, Egyiptomban ez a folyamat már befejeződött.
A személyes tanulság
Minden ember életében vannak váratlan helyzetek és változások. Ahogyan a zsidók Egyiptomba kerültek egy magasabb cél érdekében, úgy nekünk is meg kell kérdeznünk: „Miért vagyok itt? Mit vár el tőlem az Örökkévaló?” Bárhová kerülünk – akár egy napra, akár egy életre –, ott kell beteljesítenünk egy spirituális küldetést.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook-oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!