A második ádár hónap újholdjának második napjával megkezdődött a zsidó év 13. hónapja. 19 évenként összesen 7 alkalommal iktatunk be egy teljes hónapot az évbe, hogy kiegyenlítsük a holdhónapok adta év és a napév közti különbséget. A chabad.org cikke 13 tényt gyűjtött csokorba a szökőévről a hónapok száma szerint.

1. A szökőév bejelentése az első micva része

Mózes második könyvének 12. fejezetében olvassuk azt a parancsolatot, mely szerint peszách ünnepét tavasszal kell megtartanunk. A zsidó naptár szökőéve biztosítja, hogy ne csússzanak el a holdhónapok a napévhez képest és peszách ünnepe mindig tavasszal legyen

 

A zsidó naptár hónapjai – szökőhónap, szökőév; az első ádár hónap

Az 5784-es év szökőév: egy teljes hónapot iktatunk be a naptárba, hogy kiegyenlítsük a hold- és a napév különbségeit.

 

 

2. Egy egész hónapot adunk hozzá az évhez

Az általánosan elterjedt Gergely-naptárral ellentétben nem egyetlen napot, hanem egy teljes hónapot toldunk az évhez, vagyis megkettőzzük ádár hónapot, és annak minden ünnepét a második ádárban tartjuk meg.

 

 

 

3. Héberül úgy nevezik: sáná meuberet – terhes év

Persze nem arra a fajta teherre kell gondolni, ami nehézzé teszi az ember életét, hanem arra, amelyik várandós, kigömbölyödik, kiteljesedik, több, mint az egyszerű, sima év.

És ha már a várandósságnál tartunk: maga az újhold, ros chodes napja, a nők különleges napja. 

 

A zsidó naptár hónapjai – az újhold, a nők ünnepe

Az újhold lehet egy-, vagy kétnapos, attól függően, hogy 29, vagy 30 napos hónapot követ. Előbbi után egynapos, utóbbi után, mint például ebben a hónapban is, kétnapos ros chodes következik, az előző hónap 30. és az éppen kezdődő hónap első napja. Ros chodes nem ünnepnap, de a naptár kiemelkedő napja, melyen hálél (zsoltárokat tartalmazó) imát … Olvass tovább

 

4. A központi bíróság hirdette ki

A szökőév kihirdetése a Szánhedrin, a legmagasabb fokú rabbinikus bíróság feladata volt. Rabbi Meir szerint három bírót bíztak meg ezzel a feladattal. Simon ben Gámliel rabbi szerint azonban a három bölcs csak elkezdte a tanácskozást, még ketten csatlakoztak utána a helyzet megfontolásához és végül még ketten a döntéshozatalhoz.

 

„Ők tegyenek törvényt a nép között” – A zsidó bíróságok 

„Ezek a törvények, melyeket eléjük tegyél” A Tóra, a zsidóság legszentebb irata alapvetően törvénykönyv, ahogy a szóbeli tan, tehát a Misna és a Talmud is elsősorban jogi szöveg. A bennük lefektetett szabályok határozzák meg a zsidó ember életét a születéstől a halálig, a felkeléstől az elalvásig. A vallási rítusok előírásain kívül a zsidó törvények magukba … Olvass tovább

 

 

5. A bölcsek szakképzett csillagászok voltak

A szökőév meghatározásában elsődleges szerepet játszott a tavaszi nap-éj egyenlőség. Ha a számítások szerint niszán közepe utánra esett volna (vagyis niszán 16-ra vagy annál későbbre), akkor az évet automatikusan szökőévnek nyilvánították. Fontos volt az is, hogy érzékelhetően tavasz legyen. Ha az árpa még nem érett meg Izraelben vagy a fák nem kezdtek virágozni, az elegendő volt arra, hogy niszánt későbbre helyezzék még egy ádár hónap betoldásával.

 

 

 

6. Emellett további tényezők is szerepet játszottak

A Szánhedrin más tényezőket is számításba vett a döntés során. Ha az utak vagy a hidak olyannyira megrongálódtak az esős időszakban, hogy nagy mértékben akadályozták volna a zarándokok Jeruzsálembe jutását, akkor a szökőév kihirdetésével elegendő időt biztosítottak a munkásoknak, hogy kijavítsák a hibákat.

 

Feltárták azt az ősi utat Jeruzsálemben, amelyen a zsidók zarándokoltak a Szentélyhez

A régészek remélik, hogy az utat néhány hónapon belül hivatalosan megnyithatják. Évi egymillió látogatóra számítanak. 2004-ben a Jeruzsálem délkeleti részében fekvő Kfár Hásiloách negyedben eltört egy szennyvízelvezető csatorna. Az önkormányzat azonnal szakembereket küldött a szivárgás megszüntetésére. Ahogy az már Jeruzsálemben, és különösen annak az Óvároshoz kapcsolódó negyedeiben ilyenkor lenni szokott, a munkásokat egy csapat régész … Olvass tovább

 

 

7. Mára már nem kell se megvitatni, se bejelenteni: minden előre meg van határozva

A polgári időszámítás szerinti IV. században II. Hilél (aki nem tévesztendő össze az idősebbik Hiléllel, a Misna egyik legkiemelkedőbb bölcsével) felismerte, hogy szükség van a naptárrendszer rögzítésére. Rabbinikus bíróságával együtt létrehozta a máig is használt naptárt, melyben 19 éves ciklusok követik egymást, és minden ciklusban hét szökőév van.

 

Tényleg „mozognak” a zsidó ünnepek?

Viszonylag közismert tény, hogy a zsidó naptár luniszoláris, vagyis a Holdat és a Napot egyaránt figyelembe veszi: a hónapok holdhónapok, az évek pedig napévek, és a kettő különbségét 19 éves ciklusokban összesen hétszer egy hónap beiktatásával egyenlítjük ki. Másként mondva, 19 évente tizenkét rendes és hét szökőév szerepel a zsidó naptárban. Miért van ez így?  … Olvass tovább

 

8. A szökőév lehet 383, 384 vagy akár 385 napos is

A rögzített naptárban a legtöbb hónap vagy mindig 29, vagy mindig 30 napos. Két hónap azonban, az egymást követő chesván és kiszlév lehet 29 és 30 napos is. Ennek megfelelően a szökőév is változtathatja a hosszát.

 

 

 

Olvasson tovább! Ezeket kell tudni kiszlévről.

9. Szerződést kötne? Legyen előrelátó!

Ha egy bérleti szerződés egy évre szabta meg a bérleti költséget és menet közben kihirdették, hogy az adott év szökőév, akkor a 13. hónapot bele kellett számítani az előre megállapított bérbe. Ha azonban havonta fizetett a bérlő, akkor egy további hónapot ki kellett fizetnie, nem kaphatta meg a 13. hónapra a bérleményt ingyen. Amennyiben a szerződés mindkét lehetőséget tartalmazta, akkor a bérlő volt a kevésbé kedvezményezett helyzetben és meg kellett fizetnie a 13. havi díjat is.

 

Imádkozzunk, hogy a sötétségből újra világosság legyen (ádár)

Elérkezett ádár hónap újholdja – ebben az évben már másodszor, hiszen szökőév van.

 

 

10. A 13. hónap a 12.

Mivel a háláchá, vagyis a zsidó jog szerint az ádárra eső ünnepeket a második ádár hónapban ünnepeljük, mondhatjuk, hogy a beiktatott, 13. hónap a sorban 12-ként érkező első ádár.

Olvasson tovább! Vannak, akik úgy tartják, hogy a Mózes halálára és születésére emlékező zájin ádárt az első ádárban kell megtartani, mert Mózes halálának éve is szökőév volt.

 

Zájin ádár – Mózes halálának és születésének évfordulója

A Talmud Kidusin traktátusából (38a) tudjuk, hogy zájin ádár, vagyis ádár hónap hetedik napja (a héber ábécé betűi egyben számokat is jelölnek) Mózes mesterünk, a zsidóság valaha élt legnagyobb vezetőjének halálozási és születési évfordulója. Ezt a Talmud bölcsei a Tóra szövegéből vezették le, ugyanis a zsidók niszán hónap 10-én keltek át a Jordán-folyón, és érkeztek … Olvass tovább

 

11. Az öröm hatvan napja

Azt mondják bölcseink: amikor beköszönt ádár hónapja, megsokasodnak az örömeink. Két ádár hónap dupla annyi, pontosan hatvan napnyi örömöt jelent. Minden nap van mit ünnepelni, csak nyitott szemmel kell járni és felismerni a világ apró örömeit is.

 

A szerény rabbi

Az Anipoliba való Mesulám Zusa rabbi 1800-ban, éppen 220 évvel ezelőtt, svát hónap 2-án (ebben az évben január 15.) hunyt el. Legendás volt szerénysége és híres volt arról, hogy a földi élvezetekkel nem sokat törődött. Zusa feltehetőleg az 1710-es években született. Életéről pusztán a róla fennmaradt történetekből tudunk, írásos tanításokat nem hagyott hátra maga után, … Olvass tovább

 

12. Az első ádárt héberül ádár álefnek, a másodikat ádár bétnek nevezik

A héber nyelvben a betűknek különleges módon számértéke is van, vagyis a számok betűkkel is kifejezhetők. Így ahelyett, hogy első és második ádárról beszélnénk, héberül ádár álefet (a héber ábécé első betűje) és ádár bétet (a második betű) mondunk.

 

A szerény rabbi

Az Anipoliba való Mesulám Zusa rabbi 1800-ban, éppen 220 évvel ezelőtt, svát hónap 2-án (ebben az évben január 15.) hunyt el. Legendás volt szerénysége és híres volt arról, hogy a földi élvezetekkel nem sokat törődött. Zusa feltehetőleg az 1710-es években született. Életéről pusztán a róla fennmaradt történetekből tudunk, írásos tanításokat nem hagyott hátra maga után, … Olvass tovább

 

13. Hogyan lehetséges, hogy Simon két héttel Dániel után született, mégis Simon ünnepli előbb a bár micváját?

Simon és Dániel szökőévben születtek. Dániel az első ádár hónap utolsó hetében, Simon pedig két héttel később, már a második ádár hónapban. 13 évvel később, a bár micvájuk éve azonban sima év volt, nem szökőév, így mindkét ádár hónap szülöttei ugyanabban a hónapban ünnepeltek. Így Simon hirtelen megelőzte Dánielt és két héttel korábban lett bár micva, mint a barátja.

 

A nap, amikor a zsidó kisfiú felnőtté válik

A bár micvára, magyarosan bármicvóra való felkészülésről szóló sorozatunkban most magáról az eseményről esik szó. Hogyan jelenik meg a hagyományban, mit jelent, milyen jogokat és kötelezettségeket ró az ifjakra? Maga a bár micva kifejezés azt jelenti: a parancsolat fia. Amikor egy zsidó fiú 13 éves lesz, függetlenül attól, hogy szerveznek-e neki nagy ünnepséget ez alkalomból, … Olvass tovább

 

 

 

Megszakítás