Tavasz idején Izrael vadon növő ékköve, a királyi írisz (az Oncocyclus csoport tagjai) lenyűgöző színpompában borítja be az ország északi hegyeitől egészen a déli sivatag pereméig a tájat.
Az írisz a bársonyos, színpompás virágjaival a világon csupán néhány helyen érzi jól magát igazán. Izrael e ritkaság egyik legfontosabb menedékhelye, de vajon mi teszi kiváló élőhelyévé a Szentföldet?
Az írisz a nősziromfélék családjába tartozik a maga mintegy 200–300 fajával. A fajták körülbelül negyede tarozik a királyi íriszek közé. A Názáret-írisz (Iris bismarckiana) például csak Izrael északi részén és Dél-Libanonban fordul elő. Fehér szirmait bordó erezet és sötét folt díszíti, és olyan különleges élményt nyújt, hogy évente természetbúvárok százai keresik fel ezeket a hegyoldalakat, hogy élőben láthassák virágzását.
De miért éppen Izraelben érzi magát otthon a királyi írisz?
A válasz a térség földrajzi és éghajlati sokszínűségében rejlik. Izrael különleges átmeneti zónát alkot Európa, Ázsia és Afrika között, ahol a hegyvidéki, mediterrán és sivatagi klímák egyaránt megtalálhatók. Minden királyi íriszfaj saját, speciális élőhelyéhez alkalmazkodott, így csak ott tud fennmaradni, ahol pontosan az adott körülmények adottak. Ráadásul ezek a növények hagymás szerkezetűek (geofiták), így képesek túlélni a nyári szárazságot a föld alatt, és tavasszal újra előbújni.
A királyi íriszek nemcsak gyönyörűek, de ökológiai szempontból is különlegesek: éjszakázó méhek bújnak meg szirmaik között, kihasználva a sötét foltok által napközben elnyelt és éjjel kibocsátott meleget. A méhek pollenben fürödve ébrednek, és így segítik a virág beporzását. Ez egy szép, kölcsönös túlélési szövetség.
Szerencsére nőszirom egyes fajtái – jóllehet nem a királyi fajták – hazánkban is megélnek. Mindegyik védett Magyarországon.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.