1. Ez Mózes öt könyvéből az első
A Tóra, melyet az Örökkévaló adott át Mózesnek a Szináj-hegyen, öt könyvből áll. Úgy is nevezik, hogy „chumás”, ami a chámes, vagyis öt szóból származik. Az öt könyvből az első a Berésit (Genesis), ezt követi a Smot (Exodus), a Vájikrá (Leviticus), a Bámidbár (Numeri) és a Dvárim (Deuteronomium).
Olvasson tovább! Mi a Tóra?
2. Azt jelenti: „kezdetben”
A „Berésit” név a könyv első fejezete első szavának kezdőbetűje. Vagyis az egész Tóra első szava. „Kezdetben teremtette Isten az eget és a földet”. A Tóra azzal az alapvetéssel kezdődik, hogy a világ nem valamiféle természeti folyamat véletlen mellékterméke, hanem az Teremtő által szándékosan létrehozott hely. Ebből következik, hogy a Teremtő által megalkotott minden teremtménynek feladata van ebben a világban.
Olvasson tovább! A világ teremtése (sorozat).
3. A Genezis könyvének is nevezik
Más nyelveken szokás latin névvel Genezisként említeni a Tóra első könyvét. Ez annyit jelent: „eredet”. A zsidó hagyományban úgy is nevezik: Széfer hájásár, Az egyenesek könyve, mivel az ősapák életét és az ő egyenes viselkedésüket mutatja be.
Olvasson tovább! A világ, amiben élünk, Isten otthona
4. Több mint 2300 évet ível át
A Berésit könyve több mint kétszer annyi időt fog be, mint a Tánách, a zsidó Biblia összes többi könyve együttvéve. A világ teremtésével kezdődik, ez az egyes számot viselő év (a polgári időszámítás kezdete előtti 3760) és Joszef (József) halálával ér véget 2309-ben, vagyis i. e. 1452-ben. A Tánách kronológiai sorrendben legutolsó könyve Ezra próféta könyve. Ezra 1139 évvel később, 3448-ban (i.e. 313) halt meg.
Olvasson tovább! Joszef
5. Ádámmal, Évával és Noéval kezdődik
A Berésit könyve a hétnapos teremtéssel kezdődik, majd annak az elbeszélése következik, hogy az első emberpár eszik a tudás fájáról, Káin megöli testvérét és Noách (Noé) nemzedékét eltörli az özönvíz.
Olvasson tovább! Chává (Éva)
6. … és az ősapákkal és az ősanyákkal folytatódik
Ebben a könyvben olvasunk Ávráhám, az egyistenhit és a zsidó nép apjának születéséről. A Berésit könyvének több mint a fele az ősapákkal és az ősanyákkal foglalkozik, bemutatva a zsidóság mint nép eredetét, illetve az ősapák és ősanyák különleges történeteit.
Olvasson tovább! Ávráhám
7. A Berésit könyvének majdnem negyede Józseffel és testvéreivel foglalkozik
A könyv negyedik negyede Joszef (József) és testvérei történetével foglalkozik. Józsefet eladják Egyiptomba rabszolgának, majd a király után a második ember lesz az egész országban és megmenti a régiót az éhínségtől. Ennek eredményeként Jáákov a családjával leköltözik Egyiptomba. Ez teremti meg a Smot, a Tóra második könyvének hátterét.
Olvasson tovább! József és testvérei
8. Micvákra is tanít
A Berésit könyve elsősorban őseink életére koncentrál, nem a micvákra, de néhány micva ebben a könyvben is szerepel, köztük: a szaporodjatok és sokasodjatok parancsa, a körülmetélés, a gid hánáse (szökőín) fogyasztásának tilalma. Az Örökkévaló ezeket a micvákat később, a Szináj-hegyen újra megerősítette.
Olvasson tovább! Szökőín (recepttel!)
9. A Berésit könyvét osztották a legtöbb hetiszakaszra
A Tóra öt könyve heti tóraolvasásokra van bontva. A zsinagógákban hetente egy (néha két) párását olvasnak fel. A Berésit tartalmazza a legtöbb párását. A harmadik és negyedik könyv tíz-tíz, a második és ötödik 11-11, az első könyv pedig 12 szakaszt tartalmaz.
Olvasson tovább! A Berésit könyvét magyarul itt találja.
10. Az első hetiszakasz is a Berésit nevet viseli
A párásák neve nem más, mint a kezdőszavuk, vagyis az egyes könyvek első szakaszának címe megegyezik a könyv címével.
Olvasson tovább! A Berésit hetiszakasz szövegét itt találja.
11. Szimchát Torákor kezdjük tanulmányozni
A tóraolvasás rendje éves ciklust követ. Szimchát Torákor kezdődik és akkor is ér véget. Ezt az eseményt a hákáfot elnevezésű körmenettel ünnepeljük: az összes tóratekercset előveszik a tóraszekrényből és azokkal a kézben, énekelve járják körül a tóraolvasó emelvényt (bimá). Azzal, hogy megünnepeljük a Tóra befejezését, kifejezzük afeletti örömünket, hogy tanulmányozhatjuk és életünkben alkalmazhatjuk Isten legcsodálatosabb ajándékát. A befejezés után azonnal újra is kezdjük a Tórát a Berésit olvasásáva, hogy megmutassuk: kapcsolatunk a Tórával folyamatos és mindig friss.
Olvasson tovább! Szimchát Torá
12. A bét betűvel kezdődik
A Berésit kezdőbetűje a héber ábécé második betűje, a bét. Sok oka van annak, hogy miért nem az álef, az első betű kapta e megtisztelő szerepet. Például ezzel a betűvel kezdődik a héber bráchá, vagyis áldás szó.
Olvasson tovább. Betekintés a héber számmisztikába
13. Történeteken át ad tanítást
Bár a Berésitben több történet található, mint aktuális micva, ez nem jelenti azt, hogy kevésbé lenne fontos. Isten nem kronologikus rendet követ, ha inkább a micvákat akarta volna hangsúlyozni, azzal kezdődne a Tóra. Az, hogy a narratíva került első helyre, kiemeli annak rendkívüli fontosságát. Elődeink élettörténete számtalan tanulságot tartalmaz a számunkra, melyek helytől, kortól és társadalomtól függetlenül mindig érvényesek.
Olvasson tovább! Az első parancsolat
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.