A Kikládok egyik legismertebb szigete, Mykonos, fehérre meszelt sikátoraival, ikonikus szélmalmaival és híres pelikánjaival turisták millióit vonzza évente. Csak egy karnyújtásnyira fekszik tőle Delos, ahol a világ egyik legrégebbi zsinagógájának romjai találhatók.
Ez a csodálatos zsinagóga ma új értelmet nyer: Mykonos szigetén nemrég megalakult a Chábád Mykonos, Uziel Moshe rabbi és felesége, Shterna Sarah Friedland rebecen vezetésével. Az új központ nem csupán a vallási szolgáltatásokat biztosítja – mint a kóser étkezés, sábáti gyertyagyújtás, imádkozás vagy zsidó ünnepek megünneplése –, hanem lelki otthont is teremt a szigetre érkező több tízezer izraeli és más nemzetiségű zsidó számára.
2300 év zsidó történelem: a romanióta örökség
A görögországi zsidóság története nem a közelmúltban kezdődött – több mint 2300 évvel ezelőtt, a hellenisztikus korban alakult ki az első közösség. A romanióta zsidók, akik a Bizánci Birodalom idején éltek, sajátos kultúrát és vallási szokásokat alakítottak ki, amelyek eltérnek az askenáz és a szfárádi hagyományoktól.
Saját nyelvük is volt: a jeváni, mely görög, héber és arámi elemeket ötvöz, héber betűkkel írták, hasonlóan a jiddishez vagy ladinóhoz. Bár ma már nincsenek anyanyelvi beszélői, néhány kifejezés a mai napig fennmaradt:
- Kálo moed – „jó ünnepet!”
- Cabiaf – a tisá beáv szomorúságát idéző kifejezés
- Pijut – liturgikus költemény
Delos, egy majdnem elfeledett zsinagóga
A szomszédos Delos szigetén található zsinagóga szinte egyidős a hanukai csodával. Régészek szerint ez lehet a világ egyik legkorábbi zsinagógája – egy emlék, amely a zsidóság évezredes jelenlétét bizonyítja az Égei-tengeren.
A modern görög zsidóság és a Chábád-központok újjászületése
A 20. század tragédiái – különösen a holokauszt – szinte eltörölték a zsidó jelenlétet Görögországban. Szaloniki, ahol egykor 60 ezer zsidó élt és ahol a kikötőt szombatonként bezárták, mára már csupán emlékmű a múltból. A város neve mégis él tovább: „La Madre de Israel”, Izrael anyja.
Ma mintegy 5000 zsidó él Görögországban, többségük Athénban. Chábád-központ működik már Szalonikiben, Rodoszon, Krétán – és most már Mykonoson is.
Újjászületés a szigeteken
Friedland rabbi így fogalmazott:
„Mykonos egyre inkább a zsidó öröm eseményeinek célpontjává válik. Még mielőtt ideköltöztünk volna, már jöttek a megkeresések esküvőkkel, bár micvákkal, sőt mikve iránt is.”
Mykonoson újra felvirágzik a zsidó élet, látogasson el ide idén nyáron, ha van rá lehetősége.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.