A zsidó örökség nemcsak a múlt darabjaiból áll, hanem kapcsolat a közösséggel, identitással. Egy új nemzetközi projekt most arra vállalkozik, hogy megmutassa, mit is jelent valójában ez az örökség a XXI. században.
Sokak számára a zsidó örökség kézzel fogható dolgokat jelent: régi zsinagógákat, temetőket, régi könyveket vagy menórákat. De vajon ez minden? A European Days of Jewish Culture programsorozat szervezői szerint korántsem. Az idei év tematikája a „Rejtett örökség”. A projekt célja, hogy segítsen felfedezni azokat az értékeket, amelyek sokszor rejtve maradnak: egy nagyszülő történeteit, egy régi recept titkát, vagy egy közösség fennmaradásának küzdelmét. Az „örökség” így nem valami távoli, múltba zárt fogalom, hanem személyes, élő és alakuló világ – olvasható a jewisheritage.org oldalán.

Az AEPJ-t (European Association for the Preservation and Promotion of Jewish Culture and Heritage) meghívta az Európa Tanács a 2027-es Európai Kulturális Örökség Napjai (EHD) tematikáját előkészítő munkacsoportba. A testület szakértőkből, több ország képviselőiből, az EHD nemzeti koordinátoraiból, valamint a kulturális örökségkezelés terén jártas szakemberekből áll. Az Európa Tanács célja, hogy erősítse az általa támogatott kulturális örökségi projektek közötti együttműködést. Ezért az EHD európai szintű koordinációs csapata már hosszú ideje számít az AEPJ munkájára. Idén a Zsidó Kultúra Európai Napjai azonos időszakban zajlanak, mint az Európai Örökség Napjai kezdeményezés.
Az emlékezés új formái
A projekt szervezői azt is szeretnék megmutatni, hogy a zsidó örökség sokféle formában jelenhet meg. Lehet egy művészeti alkotás, egy interjú, egy közösségi esemény vagy akár egy podcast. Ezek mind segítenek abban, hogy a zsidó örökség ne csak történelmi emlék legyen, hanem a jelenünk része is maradjon. A „Hidden Heritage” kezdeményezéshez számos európai ország csatlakozott, köztük Magyarország is. A résztvevők megoszthatják saját örökségi élményeiket, kutathatnak családi történetek után, vagy bemutathatják a helyi zsidó közösség múltját és jelenét. Az így létrejövő sokszínű gyűjtemény segíti a közös zsidó identitás újrafogalmazását, mégpedig nyitottan, érzékenyen és befogadóan.
Együtt formáljuk, amit örökségnek nevezünk
A program egyik legfontosabb üzenete, hogy a zsidó örökséget nemcsak örökölni lehet, hanem alakítani is. Ahogy a világ változik, úgy változik a mi viszonyunk is a múltunkhoz. Ami ma „rejtett”, az holnap lehet közösségi emlékezet része, ha hajlandóak vagyunk megismerni, megosztani és továbbadni – hívják fel a figyelmet a kezdeményezők.
„Az örökség tehát nemcsak megőrzés, hanem újramesélés is. Egy lehetőség arra, hogy új kapcsolatokat építsünk múlt és jelen, közösség és egyén, zsidóság és emberi tapasztalat között”
– fogalmaznak a felhívásban.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.