Zsidó jogi szempontból nézve a gyümölcsök világa néha nem úgy működik, ahogy a botanikakönyvek tanítják. Így van ez az eper, vagy éppen a banán esetében is.

strawberries on clear plastic container

Az eper és a banán nem fa a háláchá szempontjából, még ha úgy is néz ki, mint egy gyümölcsfa.

Mi számít fának?

Mielőtt megértenénk, miért mondjuk a banánra, hogy „zöldség”, tisztáznunk kell: mit nevez a háláchá fának. Ez ugyanis nemcsak nyelvtani vagy növénytani kérdés — ez hatással van a mindennapi életünkre, konkrétan az áldásokra, amiket étkezés előtt mondunk.

Ha egy gyümölcs fáról származik, akkor a következő áldást mondjuk rá: „Báruch Átá Ádonáj…boré pri háéc” – „Áldott vagy Te… aki a fa gyümölcsét teremtetted.” Ha viszont a termés a földből nőtt ki – legyen szó klasszikus zöldségről vagy olyan gyümölcsről, amely nem „fa” a háláchá szerint –, akkor: „Báruch Átá Ádonáj… boré pri háádámá” – „Áldott vagy Te… aki a föld gyümölcsét teremtetted.”

De nemcsak az áldások miatt fontos a definíció. Ott van például az orlá törvénye, mely megtiltja egy fa első három évében termett gyümölcsének fogyasztását, vagy a gyümölcsfák kivágásának tilalma — ezek mind csak valódi fákra vonatkoznak.

A fa háláchikus meghatározása

A Talmud így írja le a fát: ha a termés leszedése után a „gávzá” (törzsszerű ágrész) megmarad, és a növény újra termést hoz, akkor fa – és az áldás háéc. Ha nem, akkor háádámá.

De mi is pontosan a „gávzá”? Több vélemény is létezik:

  • Rábénu Áser (a Rós) és a Toszafot szerint a „gávzá” a gyökér. Ez alapján minden évelő növény—amelynek gyökerei megmaradnak—fa lenne, tehát háéc.

  • A gaónok viszont úgy értelmezik, hogy a „gávzá” a központi törzs vagy szár. Tehát nem elég, ha a gyökér megmarad, a szárnak is újra kell nőnie ugyanabból a törzsből.

  • Egy harmadik vélemény szerint az ágak is meg kell hogy maradjanak évről évre.

A háláchá általában a gaónok véleményét követi, vagyis fa az, amelynek központi törzse év(ek) múltán is megmarad.

Banán

green banana fruits during daytime

A banán évelő—gyökerei nem pusztulnak el. Viszont szinte az egész felszíni része, beleértve a „törzsét”, minden évben elhal és újranő. Mivel a központi szár nem marad meg, ezért a banán áldása: boré pri háádámá. Ez az elfogadott háláchikus álláspont.

Ugyanakkor—ha a Rós véleményét követnénk, miszerint az évelő gyökér elégséges, akkor a banánra háéc-et kellene mondani.

Mi a gyakorlati tanács?

Ha valaki gyümölcsöt és zöldséget is fog enni, érdemes először háéc áldást mondani egy klasszikus fagyümölcsre (pl. alma), majd háádámát egy biztos zöldségre (pl. uborka)—így a banán mindenképp lefedésre kerül. És ha valaki véletlenül háécet mondott a banánra? Nem kell új áldást mondania.

Eper

Vibrant red strawberries on a rustic wooden table, highlighting freshness and natural appeal.

Az eper szintén évelő, de minden évben újra kihajt a gyökérből, és a szára, levele elpusztul. Ugyanúgy, mint a banánnál, az eperre az áldás: boré pri háádámá.

A fent említett szabályok—mint az áldások sorrendje vagy tévedés esetén az áldás érvényessége—az eperre is érvényesek.

Szőlő és kivi

A vibrant bowl of fresh red, green, and black grapes, showcasing healthy eating.

Fontos megjegyezni, hogy nem minden, ami nem fán terem, automatikusan háádámá. A szőlő és a kivi például indás növényeken nőnek – nem klasszikus „fákon” –, mégis a háláchá szerint fának számítanak, mivel a növény törzsszerű ágrésze (gávzá) megmarad évről évre. Ezért mind a szőlőre, mind a kivire az áldás: boré pri háéc.

Nyomtassa ki cikkünket, ha segítségre van szüksége a gyümölcsök fogyasztásánál!

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás