A szúnyogok még manapság is komoly problémát jelentenek. Súlyos betegségségeket képesek terjeszteni, azonban most egy új fejlesztésnek köszönhetően könnyebb lesz a rovarokat távol tartani az emberi bőrtől. 

mosquito, insects, sting, nature, mosquito, mosquito, mosquito, mosquito, mosquito

A világ legveszélyesebb élőlénye nem egy hatalmas víziló vagy egy mérges kígyó, hanem egy apró rovar, a szúnyog. A rovar halálos betegségeket terjesztő képessége mindent felülmúl.

Megdöbbentő, mennyi ember haláláért felelősek a szúnyogok 

Az amerikai járványügyi központ szerint ugyanis a szúnyog az, amely a világon minden más élőlénynél több embert öl meg olyan betegségek terjesztésével, mint a malária, a dengue-, a nyugat-nílusi-, és a sárgaláz, vagy éppen a zika-vírus. Az emberek egymás elleni harcra fordított energiája sajnos „összehasonlíthatatlan azzal az erőfeszítéssel, amelyet a szúnyogok által terjesztett betegségek ellen kellene bevetniük” – mondja Daniel Voignac, a Jeruzsálemi Héber Egyetem kutatója, aki újszerű módszert dolgozott ki arra, hogy távol tartsuk a rovarokat a bőrünktől.

Voignac és munkatársai az izraeli egyetemen kifejlesztettek egy cellulóz alapú gélt, amely a bőrre száradva egyfajta filmréteget alkot. Ez megakadályozza, hogy a szúnyogok érzékeljék az őket hozzánk vonzó illatokat – írja a nocamels.com. A cellulóz a természetben előforduló, szénből, hidrogénből és oxigénből álló cukorkeverék, amely növényekben, többek között gyümölcsökben, zöldségekben és a fában található. Az iparban papírban, ragasztókban, sőt kozmetikumokban is használják, és bár nem vízben oldódik, a Voignac és kollégái által létrehozott anyag molekulái vízzel szétoszlathatók.

A gél önkéntesekkel végzett tesztjei a csípések 80 százalékos csökkenését mutatták, ami a kutató szerint „nagyon szép” eredmény.

Talán még ennél is fontosabb, hogy a cellulózgél használatával 99,4 százalékkal csökkent a tesztben használt nőstény szúnyogok által termelt peték száma, mivel a szúnyogoknak emberi vérre van szükségük a peték létrehozásához. A csapat egyelőre az első tesztkör adatainak feldolgozásával, további vizsgálatokkal és a gél prototípusának finomításával foglalkozik.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás