Lassan búcsúzunk a nyártól, de a napsütéses idő még sokakat csábít a természetbe vagy akár csak a teraszra. Önfeledt időtöltésünket viszont sokszor zavarják meg a szúnyogok. Ráadásul, az elmúlt években a már megszokott szúnyogok mellé Magyarországra is megérkezett a fekete-fehér csíkos, ázsiai tigrisszúnyog is, mely az eddig ismert rokonaihoz képest még gyorsabb, ráadásul halkabban zümmög, ami ugyan kevésbé idegesítő, viszont így alattomosabban képes csípni. 

A szúnyogok ellen a legtöbben úgy védekeznek, hogy igyekeznek agyoncsapni azokat, ez viszont háláchikus kérdéseket is felvet. Vajon szabad-e szombaton szúnyogot ölni? A témában Aryeh Citron rabbi, a Yeshivah College egyik előadója írt egy összefoglaló cikket a collive oldalán. Citron rabbi a zsidó jogi álláspontot alapvetően egy Zika-vírus zónában élő embernek fejtette ki, azonban miután az ázsiai tigrisszúnyog is terjesztheti ezt a vírust, sőt, egyéb betegségeket is, ezért a rabbi válasza globális szintre emelkedett.

A szúnyogok szombati lecsapása kapcsán egy tórai tilalommal kell tisztába lenni, mely az állatok szombati vágását, általánosabb értelemben, bármilyen élet kioltását tiltja. Ugyanakkor, abban a legtöbb vélemény egyetért, hogyha valaki úgy öl állatot, hogy annak a tetemét nem használja fel – például ha megöl egy rovart, hogy az ne csípje meg –, akkor ő tórai tilalmat nem sért, viszont egy rabbinikus tilalmat áthág (pontosabban a meláchá sén cárich legufá nevű munkatilalmat sérti meg, melynél a tárgyra, melyen a munkát végezték, nincs szükség).

Ebből aztán az következik, hogy sábeszkor nem lehet lecsapni olyan rovarokat, mely csípése nem okoz súlyos szövődményeket, így aztán meg kell kímélni a darazsakat, méheket, poloskákat, szúnyogféléket stb. (Természetesen ez nem vonatkozik azokra, akikből a csípés súlyos allergiás reakciót vált ki.)

Ugyanakkor, ha egy szúnyog – vagy más állat – meg akar csípni valakit, akkor az illető eltávolíthatja a bőréről (annak ellenére, hogy az állatok mükcének számítanak), ha közben nem öli meg azt. Az eltávolítás során a legszerencsésebb ha lerázzuk magunkról a „támadót”, vagy olyan más módszert választunk, amivel nem érintjük meg.

Ha viszont egy állatnak mérgező csípése/harapása van, mint a legtöbb skorpiónak vagy kígyónak, akkor azokat szombat is meg lehet ölni, még akkor is, ha egyébként nem fenyegetnének marással. Abban az esetben, ha valaki nem biztos benne, hogy egy adott állat marása veszélyes-e, akkor „szokatlan” módszert alkalmazva (vagyis nem egyszerűen lecsapva…) megölheti.

Amennyiben egy állat csípése ugyan nem veszélyes, de fájdalmas, akkor azt meg lehet ölni, de csak abban az esetben, ha valakit már üldözőbe vett és meg akar támadni. Abban az esetben, ha az állat ugyan nem akar támadni, viszont a jelenléte feszültséget okoz, akkor is meg lehet ölni, például eltaposni, hogy ne látszódjon úgy, hogy direkt oltottak volna ki egy életet.

A Rámbám viszont azon a véleményen van, hogy még

ha valaki úgy öl meg egy állatot, hogy annak a tetemét nem használja fel, még olyen esetben is tórai tilalmat hág át.

Ugyanakkor a legtöbb döntéshozó nem követi Rámbám szigorítását és megengedi, hogy a fentebb leírt esetekben és módon valaki szombaton állatot öljön. Összegzés képen viszont ahhoz, hogy valaki egy állatot megöljön szombaton, ahhoz legalábbis fel kell merülnie a potenciális veszélynek, hogy megtámadják, illetve, hogy a támadás komoly sérüléshez vezet.

A szúnyogok távoltartásának egy humánusabb, egyben effektívebb és kevésbé fárasztó megoldása lehet a különböző szúnyogriasztók használata. Ugyanis az olyan riasztószerek, melyek folyadék alapúak, használhatók szombaton is.

Adja az Örökkévaló, hogy mihamarabb eljöjjön az az idő, amikor megnyilvánul a Teremtő dicsősége és minden halandó egyaránt megláthatja, hogy az Örökkévaló szája beszélt! (Jesájá 40:5.)

Megszakítás