Izraelben a zsidó értékrendnek megfelelően az élet a legnagyobb érték. A hadseregben is mindent megtesznek, hogy a sérült katonák mielőbb professzionális ellátásban részesüljenek. A sérülés pillanatától a tapasztalt orvossal való első találkozásig többnyire kevesebb mint négy perc telik el, és sokszor még egy perc sem kell ahhoz, hogy a sérült katonát lássa orvos. Ez átütő siker a korábbiakhoz képest, és több oknak is köszönhető. Ezek közül az egyik és talán a legfontosabb a stratégia megváltoztatása: ahelyett, hogy a sérülteket szállítanák a tábori kórházba és onnan tovább, az orvosok mennek a harctérre a sérültekhez.

Az új rendszerben több mint 670 orvos és egészségügyi szakember dolgozik szorosan együtt a Gázában harcoló katonákkal, így a sérültek azonnali ellátásban részesülnek. Az új rendelkezések szerint minden egyes sérült katonát (vagyis nemcsak a súlyosnak minősített eseteket) azonnal helikopterrel szállítanak izraeli kórházakba. Az életmentő berendezésekkel felszerelt helikopterek Gázában állnak készenlétben és személyzetükhöz orvosok és sebészek is tartoznak. A gázai háborúban fél év alatt több mint 950 alkalommal szálltak fel ezek a helikopterek és körülbelül 4200 sérült katonát szállítottak izraeli kórházakba. A harctéren nyolcvan katona életét mentette meg a helyszínen adott plazma és 550 katona sérülésének vérzését sikerült elállítani már felszállás előtt. A helikopterek átlagosan 66 perc alatt érkeznek meg a harctérről a kijelölt kórházba. Összehasonlításként, a 2014-es gázai háborúban 130 perc volt az átlag.

Az új módszer kétségkívül életeket ment, és a szakemberek a tapasztalatok alapján folyamatosan fejlesztik a rendszert. A katonák egyre jobb felszerelést kapnak, ami további életeket menthet meg.

Cikkünk a United with Israel írása alapján készült.

Megszakítás