Az óriási, piramis alakú építmény feltárása jelenleg is folyik a Júdeai-sivatagban.
Misztikus, piramis alakú építményt találtak a Júdeai-sivatagban a régészek abból az időszakból, amikor a Ptolemaioszok és a Szeleukidák uralkodtak Izraelben. A tárgyi leletek között görög feliratot tartalmazó papiruszok, 2200 éves fegyverek, textilek, színes gyöngyök, a Ptolemaioszok és IV. Anntiochusz bronz pénzérméi és különféle, fából készült eszközök, köztük egy gomb és egy tű szerepelnek. A Júdeai-sivatagban, a Náchál Zohár (Zohár folyóvölgy) környékén zajló feltárás önkéntesek bevonásával továbbra is tart, írja az Izrael Régészeti Hatóság Facebook-oldala.
Piramis alakú építmény a Júdeai-sivatagban
Az ásatást vezető Mátán Toledano, dr. Éjtán Klein és Ámir Gánor szerint: „Ez az egyik leggazdagabb és legizgalmasabb régészeti lelet, melyet valaha találtak a Júdeai-sivatagban. Az általunk felfedezett, hatalmas, piramis alakú építmény több száz kilós, kézzel kivágott kövekből épült. Már a feltárás első hetében találtak az önkénteseink történelmi dokumentumokat, különleges bronzedényeket és ősi bútorok maradványait, melyek – a sivatagi klímának köszönhetően – fantasztikus állapotban maradtak meg. A helyszín nagyon ígéretes – minden pillanatban új dolgokat találunk és várakozással tekintünk a következő három hét elé!”
Hatalmas jelentőségű feltárás
A Náchál Zohárban végzett feltárás annak a nyolc évvel ezelőtt indult projektnek a része, melynek során az Izraeli Régészeti Hatóság számtalan leletet mentett már meg a környéken dúló betolakodók és műkincsrablók karmai közül. A leletmentő projektet az Örökségvédelmi Minisztérium, Jehuda és Somron polgári közigazgatásának régészeti osztálya és az Izraeli Régészeti Hatóság finanszírozza. A Lopásmegelőzési Osztály Egység elkötelezett dolgozói szisztematikusan kutatnak a Júdeai-sivatag 180 kilométeren át húzódó sziklái között, és eközben mintegy 900 barlangot találtak. Sziklamászó felszereléssel ellátva, a legmodernebb technológiát és különleges dokumentálási módszereket használva ritka és felbecsülhetetlen értékű tárgyi emlékek ezreit fedezték már fel, többek között a barlangokban szándékosan elrejtett tekercseket, papirusztöredékeket, fából és bőrből készült eszközöket, textileket, kardokat és érméket.
A Holt-tenger kincsei

„Ez a feltárás egészen megváltoztatja a környék történelméről alkotott képünket” – mondták a régészek.
„A korábbi hipotézisekkel ellentétben, melyek ezt az építményt az első Szentély korára datálták, úgy tűnik, hogy később, a hellenisztikus korban épült, amikor Izrael Földje a Ptolemáioszok uralma alatt volt.
Továbbra sem ismerjük bizonyosan az épület célját, talán őrtorony volt, mely azt a fontos kereskedelmi utat őrizte, melyen át a Holt-tenger kincseit, a sót és a bitument a tengerparti kikötőkbe szállították? Vagy elképzelhető, hogy valaha hatalmas építmény volt egy hegytetőn és sírt rejtett magában, esetleg emlékműként állt a sivatagban? Igazi történelmi misztériummal állunk itt szemben, és nagyon örülünk annak, hogy sok önkéntes csatlakozik hozzánk, hogy együtt találjuk meg a válaszokat”.
Eli Escusido, a Régészeti Hatóság vezetője elmondta:
„A Júdeai-sivatagban végzett kutatás Izrael történelmének egyik legfontosabb régészeti projektje. Az izgalmas és érzelmekkel telített felfedezések rendkívül fontosak a régészeti és történelmi kutatás szempontjából.
Most, éppen pészah ünnepe előtt, a tavasz kezdetén meghívom Izrael lakosságát, hogy jöjjenek és vegyenek részt az ásatásokban! Ilyen embert próbáló időkben, amilyeneket most élünk, a Júdeai-sivatagban töltött néhány napos mindenki számára kapcsolódást és felemelő élményt kínál”. Az érdeklődők ezen a linken iratkozhatnak fel az ásatáson való részvételre.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.