A zsidó jog, azaz háláchá, részletesen szabályozza az emberi kapcsolatok tisztaságát és a közösségi élet szentségét. Így talán nem is annyira meglepő, hogy a a női énekhang hallgatásának kérdésével is foglalkozik.

woman in black long sleeve shirt singing

Hogy a női énekhang meghallgatása tiltott a férfiak számára, modern füllel elsőre szigorúnak tűnhet, e mögött viszont mély és érzékeny értékrend húzódik meg, amely az emberi kapcsolatok méltóságát és a házastársi kötelék kizárólagosságát helyezi előtérbe – emeli ki Chana Weisberg a chabad.org oldalán.

A női énekhang jelentősége a halachában

A háláchikus gondolkodás szerint a női énekhang – „kol isá” – különleges kifejezővel bír, és érzelmileg, illetve érzékileg is hatással lehet a hallgatóra. Mivel a férfiak számára potenciálisan felkavaró lehet, a hagyomány megtiltja számukra, hogy hallgassák olyan nő énekét, aki nem közeli családtagjuk. A tilalom különösen erősen érvényesül olyan szent helyzetekben, mint az ima vagy Tóra-tanulás. Olyan helyzetekben, ahol az elmélyültséget és a spirituális fókuszt zavarhatja a figyelemelterelő inger.

Felvételről hallgatni megengedett?

A 21. század technikai fejlődése új helyzeteket teremtett. Rádióban, felvételről vagy interneten keresztül hallott női énekhang esetén több háláchikus tekintély vélekedik úgy, hogy az ilyen típusú hallgatás nem feltétlenül esik a tilalom alá – főként, ha a hallgató nem ismeri személyesen az énekesnőt, és nincs és nem is várható közvetlen interakció.

Ennek ellenére az ortodox zsidó közösségek többsége még ezekben az esetekben is a szigorúbb álláspontot követi, és tartózkodik minden formájú női énekhang hallgatásától.

A mögöttes értékrend: a házastársi kötelék védelme

Sokan felteszik a kérdést, hogy miért ennyire szigorú ez a szabály? A válasz mélyebb rétegekben keresendő. A Tóra rendkívüli fontosságot tulajdonít a házasság szentségének és a férj és feleség közötti kizárólagos érzelmi, fizikai és spirituális kapcsolatnak. Minden olyan impulzustól, amely ezt a kötődést gyengíthetné, igyekszik megóvni a házastársi egységet.

Ez nem csupán tiltás, hanem egyfajta védelem és tisztelet a kapcsolat iránt.

A cél, hogy a férfi érzelmi és érzéki fókusza kizárólag a felesége felé irányuljon – és ebben az értelemben ez a szabály nem korlátozó, hanem értékvédő.

Léteznek kivételek is

Fontos hangsúlyozni, hogy a szabály nem minden esetben alkalmazandó mereven. Kivételes helyzetek és enyhítő vélemények is léteznek. Például a híres rabbinikus tekintély, a Szridé És (Jechiél Jákov Weinberg rabbi) azt vallotta, hogy ha a nők férfiakkal együtt énekelnek kórusban, az megengedhető. Weinberg rabbi utóbbi döntését arra alapozta, hogy a hang nem különül el egyéni módon. Hasonlóan vannak olyan vélemények is, amelyek szerint női csoportos éneklés esetén, ahol egyetlen hang sem emelkedik ki, a tilalom nem vonatkozik.

Fontos tehát hangsúlyozni, hogy a női énekhanggal kapcsolatos zsidó törvény nem a nő hangjának „elnyomását” célozza, hanem a szentség és az emberi kapcsolatok minőségének megőrzését hivatott elősegíteni. A háláchá célja mindig az, hogy az ember Istenhez való viszonyát és embertársaihoz való viszonyát is magasabb szintre emelje.

Ahogy Chana Weisberg fogalmaz: „A Tóra nem a tiltások könyve, hanem az élet méltóságának és szépségének útmutatója.”

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás