A kipa a vallásos zsidó férfiak egyik legfeltűnőbb attribútuma. Egy látványos, szembetűnő jele annak, hogy valaki zsidó. De mi ennek a különleges fejfedőnek a története? Most megtudhatja Yehuda Shurpin rabbitól, a chabad.org állandó szerzőjétől.
Hogyan? Miért? Ki? Mikor? Cikkünkből most minden kérdésére választ kaphat a kipa viselését illetően!
Hogyan alakult ki a kipa viselete?
A kipa – jiddisül kapedli avagy jármülke, időnként sábeszdekli – hagyománya abból ered, hogy viselője elismeri, hogy Isten felette áll. Az ókorban az emberek legtöbbször imádkozás, a Tóra tanulása vagy Isten nevének kimondásakor viselték. A legkorábbi időkben csak a különösen jámbor emberek hordták egész nap.
A Talmudban (Sábát 156. b) egy inspiráló történetet olvashatunk a kipáról. Ráv Náchmán bár Jicchák édesanyjának azt mondták asztrológusok, hogy fiából tolvaj lesz. Hogy a jóslatot megakadályozza, az anya elhatározta, hogy gondoskodik arról, hogy fiának mindig be legyen fedve a feje, hogy emlékezzen Istenre és ez áhítatot keltsen benne. Történt egy nap, hogy Náchmán egy gyümölcsfa alatt ült, s fejfedője leesett – abban a pillanatban elöntötte a vágy, hogy olyan gyümölcsöt egyen, ami nem az övé… Ekkor döbbent rá, hogy milyen erős hatással bír a kipa viselése.
Idővel a fejfedő viselése egyre inkább elterjedt, s anélkül mutatkozni már hivalkodónak számított. Ráadásul, mivel a nem-zsidók jellemzően nem fedik be a fejüket, ezért a fejfedő nélküli mutatkozás a nem-zsidó szokások követésének is tekinthető, ami szembe megy a zsidó törvényekkel. A kipa a zsidó büszkeség egyik jelképe lett, megerősítése annak, hogy Isten kiválasztotta a zsidókat a Tóra megtartására.
Így aztán – más zsidó szokásokhoz hasonlóan – a kipa hordása általánosan elfogadott zsidó gyakorlattá, majd kötelezettséggé vált.
Ki viseli a jármülkét?

Három éves kortól kezdve minden zsidó férfinak illik kipát viselnie. De sok családban már még korábban erre szoktatják a fiúcskákat.
A nők csak házasságkötés után takarják el a hajukat. Ennek a különbségnek az egyik magyarázata, hogy a férfiaknak a természetüknél fogva több külső emlékeztetőre van szükségük az Isten jelenlétének tudatosítására.
Mikor viselik a kápedlit?
Ahogy erre utalva volt, a legrégebbi időkben csak Isten nevének említésekor volt szükséges a fej befedésére, vagy egyes vélemények szerint a zsinagógában való tartózkodás idején. Folyamatosan csak a legvallásosabbak hordták.
Jó ideje viszont a kipa viselése mindig esetben kötelező. Nem szabad fedetlen fejjel járni, ülni még a lakásban sem. Így aztán természetes, hogy Isten nevének említésekor is mindig be van fedve a férfiak feje.
Jármülkét nem vesznek viszont zuhanyzáshoz, fürdéshez, úszáshoz vagy más, nem ruházattal végzett tevékenységhez.
Alváskor is hordják a zsidó férfiak?
Elterjedt szokás, hogy alvás közben is fedett fejjel vannak. Alváshoz érdemes egy nagyobb, szélesebb jármülkét venni, hogy ne essen le a fejről.
Milyen méretű legyen a fejfedő?

Kis Judit újságíró/Facebook
Egyes háláchikus döntéshozók véleménye szerint a kipának be kell fednie a koponya kerületének nagyobb részét. Mások viszont úgy vélik, hogy a pontos méret nem számít, míg az látható, akárhonnan is néznek az emberre. Sok döntéshozó viszont egyetért abban, hogy fokozott erőfeszítést kell tenni annak érdekében, hogy az imádkozás idején a fej nagyobb része el legyen takarva.
Milyen alternatívák vannak?
Jóllehet, a hagyományos kipát előnyben részesítik, technikailag bármilyen fejet elfedő kiegészítő megfelelő. Például egy baseballsapka vagy szalmakalap is használható.
Kézzel el lehet-e fedni a fejet?
Az ember saját keze nem számít érvényes fejbefedésnek, így olyankor nem is lehet Isten nevét kiejteni, nem lehet imádkozni. Viszont ha valaki más teszi a fejére a kezét, az szükség esetén megfelelő elfedésnek számít és lehet áldásokat mondani stb.
Kipa és kalap együtt?
Az imádkozások alkalmával sokan kiegészítő fejfedőt, például egy kalapot is viselnek a kipa felett. Ez a „kettős borítás” az Isten felé irányuló tisztelet magasabb szintjének tekintik.
Mindenhol kell horadni kipát?
Ha valaki bármely okból kifolyólag olyan helyre megy, ahol egy vallásos zsidónak nem illik lennie – például egy nem-kóser étterembe – akkor is fedett fővel kell lennie.
A kipa viselése mindennapi emlékeztető az Istennel való kapcsolatra, a zsidó identitásra és a Tórában való elkötelezettségre.