A jeruzsálemi óváros tövében fekvő Dávid városa nevű archeológiai parkban érdekes felfedezést tettek az Izraeli Régészeti Hatóság és a Tel-Avivi Egyetem kutatói: a júdeai királyság pecsétjével ellátott boroskorsókban vanília nyomára bukkantak. Ezt a luxusterméknek számító fűszert nem termelték Izraelben, ezért sok ezer kilométerről kellett behozni az országba. Az első Szentély idején az indiai áruk is elérhetőek voltak a szent városban, ami jól mutatja a júdeai királyság gazdasági erejét és központi szerepét a nemzetközi kereskedelemben – írja az Arutz7.

„A felfedezés remekül mutatja, hogy milyen luxusterméket importáltak Izraelbe. A vanília feltehetően Indiából és környékéről származott, és a városon áthaladó nemzetközi kereskedelmi útvonalon jutott el Jeruzsálembe”

– közölték a régészek.

A szőlő, ami örvendeztet Istent és embert

A szőlő egyike a legrégebben termesztett növényeknek. Noách (Noé) rögtön az özönvíz vége szakadtával, amikor kiszálltak a hajóból, szőlőskertet ültetett, hogy – bölcseink magyarázata szerint – örömöt hozzon a világba. A kis, jelentéktelennek tűnő, bokorszerű fa termése a zsidóság számára igen nagy jelentőséget hordoz: „örvendeztet istent és embert” – mondja róla a Bírák Könyve. Bár … Olvass tovább

A boroskorsók Cidkijáhu király idejéből származnak, Júdea aranykorának végéről, azaz mintegy 2600 évvel ezelőtt készültek. A tárgyakat Dávid városában találták meg, két különböző raktárhelyiségben, amelyeket Jeruzsálem ostromakor döntöttek romba a babilóniai seregek a polgári időszámítás kezdete előtti 586-ban. A korsók belsejében maradt részecskéket különleges kémiai eljárás segítségével vizsgálta meg Ájálá Ámir, a Tel-Aviv Egyetem doktorandusza, s ennek során derült ki, hogy a bort vaníliával ízesítették. Korábban azt gondolták, hogy Kolumbusz előtt ez a fűszer nem volt ismert a világ ezen részén.

„A vaníliára utaló részecskék felfedezése meglepetést okozott, különösen annak fényében, hogy a korsókat rejtő raktárépületet tűz pusztította el. A szerves részecskék analizálását követően biztosra vehető, hogy a korsókban vaníliával ízesített bort tároltak”

– mondta Ámir.

„A régészeti leletek innovatív tudományos módszerekkel történő vizsgálata lehetővé teszi számunkra, hogy megtudjuk, mit ettek és – jelen esetben – mit ittak Jeruzsálemben az első Szentély pusztulása előtti időszakban”

– magyarázta Ortál Cháláf, a feltárást vezető régészek egyike.

A raktár egy nagyméretű, kétszintes épülethez tartozott, amely a királyság egyik közigazgatási hivatala lehetett. A földszinten található pincében 15 boroskorsót találtak, továbbá más folyadékok tárolására szolgáló agyagkorsókat is.

„A terem annyira zsúfolt volt, hogy nehéz elképzelni, miként tudtak közlekedni benne az emberek”

– mondta az egyik régész.

Egyes korsók fülére rózsa alakú pecsétet nyomtak, amely azt jelezte, hogy a királyi adminisztráció tulajdonát képezték. A korsók nagy száma, illetve a pecsétek azt jelzik, hogy a bor jelentős szerepet töltött be a gazdaságban, és a borfogyasztás magas társadalmi státuszt jelzett. A luxus életmóddal és a bor közkedveltségével kapcsolatban a valamivel korábban élt Ámosz próféta könyvében (6:1-7) találunk feddő szavakat:

„Ó, a gondatlanok Cionban és az elbizakodók Somron hegyén … Kik ott fekszenek elefántcsont ágyakon és elnyújtóznak nyoszolyáikon … Akik bort isznak tálakból, és az olajok legjavával kenik magukat, de nem volt fájdalmuk József romlása miatt”.

BOR: Áldás vagy átok?

A zsidó kultúra legfontosabb itala a bor. Nincs olyan ünnep vagy fontos életesemény, legyen szó kidusról vagy hávdáláról, esküvőről vagy körülmetélésről, melynek során ne hangozna fel a jól ismert „bojré pri hágofen” áldás: Áldott az Örökkévaló, aki megteremtette a szőlőtő gyümölcsét. Dávid király zsoltárában (104:15) így áll: „A bor felvidítja az ember szívét”. Egy másik … Olvass tovább

A bor fogyasztásának a környező civilizációkban is nagy hagyománya volt, elég a görög symposium szertartásaira vagy a purimi történetből ismert perzsa uralkodó, Áchásvéros király hatalmas lakomáira gondolni:

„Változatos formájú aranykelyhekből ittak. A királyi bort királyi bőkezűséggel mérték.” Eszter könyve (1:7-8)

A korsók vizsgálatából az is kiderült, hogy némelyiket több alkalommal is felhasználták, mert olívaolaj-molekulákat is találtak bennük. Ebből az következik, hogy a királyságban igen fejlett gazdasági rendszer működött, ahol jól megszervezték a termékek begyűjtését és újraelosztását.

„Eddig nem tudtuk pontosan, hogy mire használták az efféle korsókat. Gondoltunk olajra és borra is, de bizonyítékunk nem volt semmire. A molekuláris analízis azonban lehetővé teszi, hogy újabb ismeretekre tegyünk szert. Lassan összerakjuk a kirakós darabjait. A bor felfedezése nem okozott meglepetést, a vanília azonban annál inkább”

– mondta Juvál Gádot professzor, a Tel-Avivi Egyetem kutatója.

„Az Izraeli Régészeti Hatóság és a Tel-Avivi Egyetem fantasztikus együttműködésének köszönhetjük, hogy megismerhettük az első Szentély korában élt előkelőségek italfogyasztási szokásait. A modern tudományos eljárások olyan területekről is szolgáltatnak új információkat, melyeket már alapos vizsgálatnak vetettek alá a múltban”

– tette hozzá Eli Eszkozido, a régészeti hatóság igazgatója.

Címlapkép: Jocelyn Morales on Unsplash

Megszakítás