Szombaton kezdjük a Tóra negyedik könyvét, mely a zsidó nép vándorlását írja le a Szináj- hegy lábától Izrael földjének határáig. Az első hetiszakasz azzal kezdődik, hogy az Örökkévaló megparancsolja Mózesnek, tartson népszámlálást a pusztában (héberül Bámidbár) a felnőtt zsidó férfiak körében.

Most szombaton a Bámidbár hetiszakasz került felolvasásra. A Lubavicsi Rebbe tanítása pedig a szakasz következő mondatán alapul: „[Az Örökkévaló szólt Mózeshez:] Vegyétek föl Izrael fiai egész községének összegét családjaik szerint.” (4Mózes 1:2.)

Hetiszakasz: család mint szent küldetés

A Tórában azt olvassuk: „[Az Örökkévaló szólt Mózeshez:] Vegyétek föl Izrael fiai egész községének összegét családjaik szerint.”

Jóllehet, a számlálás során csak a férfiak összlétszáma kerül rögzítésre, a vers mégis külön hangsúlyt fektet a családokra. Ezzel az Örökkévaló világosan üzeni: a család nem csupán statisztikai egység, hanem a zsidó élet alapköve.

A zsidóságban az egyéni és nemzeti célok mellett központi szerepet kap a családalapítás szándéka – nem önérdekből, hanem önzetlenségből. A férj és a feleség két különálló lélek, akik saját személyiséggel, vágyakkal és életfeladattal bírnak.

A cél azonban nem az önmegvalósítás önmagáért, hanem az, hogy egymásban kiegészülve, együtt építsenek egy harmonikus, szeretetteljes egységet.

A világ sok szenvedése abból fakad, hogy az emberek egymást nem társnak, hanem eszköznek tekintik. A Tóra azonban mást tanít: Veáhávtá leréáchá kámochá„Szeresd felebarátodat, mint önmagadat.” (3Mózes 19:18.)

És hol kezdődik e parancsolat gyakorlása, ha nem a családban?

A családi szeretet a zsidó közösség iránti szeretet alapja. Ez a szeretet az Örökkévaló szeretetévé nemesül, amely elvezet bennünket a Tóra szeretetéhez és tanulmányozásához. Így válik a szeretet szikrája családi körön belül gyújtott mécsesből világot megvilágító fénnyé.

A család tehát nemcsak társadalmi, hanem szellemi kötelesség. A család alapítása és szeretetteljes gondozása egy szent küldetés, melyen keresztül a világot is jobb hellyé formálhatjuk.

A Lubavicsi Rebbe Napi bölcseletek című munkája alapján (Likuté Szichot, 8. kötet, 209–215. o.).

A borítókép Sefira Lightstone munkája a Chabad.org oldalról.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás