Létezik valaki, aki nem lehet boldog? – Oberlander Báruch rabbi haszid tanítása az öröm erejéről
A Balaton-parti haszid hétvége tanulsága
A belső erő és öröm témájában tartott előadást Oberlander Báruch rabbi a legutóbbi vasárnap esti online tanházban, amely közvetlenül a Balatonnál megrendezett haszid hétvége lezárásaként szolgált. A rabbi fő kérdése így hangzott: „Létezik-e valaki, aki nem lehet boldog?” A válasz egy mély spirituális és pszichológiai ívű tanítássá bontakozott ki, amely a haszidizmus klasszikus történetein és a Tóra tanításain keresztül vizsgálta a belső boldogság lehetőségét, még a legnagyobb nehézségek között is.
A szomorúság veszélyesebb, mint egy vétek?
A rabbi rámutatott: bár a Tóra nem tiltja expliciten a szomorúságot, a haszid mesterek szerint annak hosszútávú romboló hatása mélyebb lehet, mint egy-egy konkrét véteké. „A Bálsemtov azt mondta, hogy a rossz ösztönnek nem is a vétek a célja, hanem az, hogy az ember a vétek után szomorúságba zuhanjon. Mert az örömtelenség bénítja meg a lelket.”
A kabalista Arizal szavaira utalva hangsúlyozta: „Ha szolgálod is Istent, de nem örömmel, az nem elég.” Ez az öröm nem külső körülményekből fakad, hanem belső döntés kérdése.
Kétféle ember: aki tudja, hogy minden jó – és aki nem
A tanítás egyik fő története Rábbi Zúsáról szól, aki a legnagyobb nyomorúságban is azt mondta: „Fogalmam sincs, mi az a rossz dolog. Velem még soha semmi rossz nem történt.” Ez nem vakság, hanem mély hit az isteni gondviselésben.
A rabbi párhuzamot vont két híres talmudi bölcs, Rabi Ákiva és Nahum Is Gámzú között. Míg Rabi Ákiva azt mondja: „Minden, amit Isten tesz, jóra van”, Nahum már azt mondja: „Ez is jó – Gámzú letová.” Az első elfogadja, hogy a rossz dologból jó lesz, a második szerint a rossz látszat is valójában jót rejt.
A próféta, aki nem magyaráz – Elijáhu és a látszatok tanítása
Egy mély allegorikus történet Elijáhu prófétáról mutatja meg, mennyire megtévesztő lehet az első benyomás. Amit jónak látunk, lehet romboló, amit rossznak hiszünk, az lehet mentő. A gazdag ember falát megerősítette Elijáhu, hogy elrejtve maradjon a kincs – míg a szegények tehenét imában elvette, hogy életük megmaradhasson. A tanítás: az isteni gondviselés sokkal messzebbre lát, mint amit az ember képes felfogni.
Hogyan reagáljunk a nehéz gondolatokra?
Oberlander rabbi háromféle hozzáállást vázolt fel, amikor nehéz, depresszív gondolat támadja meg az embert:
-
Fogadja be – és szenved tőle.
-
Vitatkozik vele – de ezzel erősíti is.
-
Két kézzel eltaszítja – ahogy az Álter Rebbe írja a Tányában.
A legjobb megoldás az utóbbi: tudatosan elutasítani a romboló gondolatokat, és tudatosan másra irányítani a figyelmet – az élet ajándékaira.
Létezik, hogy nincs semmi, aminek örülhetnénk?
A rabbi szerint nincs olyan ember, akinek ne lenne valami, aminek örülhet. „Ha nincs semmid, akkor is van életed. És ez már önmagában elég lehet az örömre.” A kérdés mindig az, mire fókuszálunk. Aki mindig csak azt nézi, mi hiányzik, sosem lesz boldog. Aki azt nézi, mi van, örülni fog.
A gyászra is van válasz – de nem tagadás
Az előadás egyik legmélyebb pontja a gyászról szólt. Oberlander rabbi hangsúlyozta: a halál nem a vég, hanem átmenet. „A lélek tovább él a Gán Édenben. Lehet, hogy ott jobban is érzi magát, mint a földi világban.” A fájdalom természetes, de nem szabad hagyni, hogy elnyeljen. A példában szereplő halált túlélő szülők azért tudtak boldog életet építeni, mert nem engedték, hogy a trauma mindent elnyomjon. „Nem vállalták az állandó áldozat szerepét.”
Az isteni „bújócska” – miért tűnik úgy, hogy Isten eltűnt?
A tanítás záróképe egy megrendítő hasonlat: a gyermek, aki sír, mert az apja nem keresi őt bújócskázás közben. Ez a gyermek fájdalma a rejtőzködő Istennel szemben. De a tanulság: az Atya mindig ott van. Csak azt várja, hogy keressük. És ha keressük, meg is találjuk. Ez az öröm egyik legnagyobb forrása – tudni, hogy sosem vagyunk egyedül.
Az öröm nem körülmény, hanem döntés: az, hogy mit engedsz be a lelkedbe – te vagy az ura saját otthonodnak.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/
#Oberlander