Oberlander Báruch rabbi előadása rávilágított arra, hogy a háláchá mély és összetett módon közelíti meg a kérdést. Ez nemcsak erkölcsi és vallási, hanem stratégiai döntéseket is igényel Izrael vezetői részéről.
Mi a háláchá álláspontja a Hamásszal kötött megállapodásról?
Oberlander Báruch rabbi a budapesti Talmud Egylet Facebook-oldalán tartott előadásában egy rendkívül aktuális és érzékeny témát vizsgált meg: mi a háláchá álláspontja a Hamásszal kötött megállapodásról?
A túszok kiváltásának háláchikus elvei
A Talmud és a Sulchán Áruch világosan fogalmaz: a túszok kiváltása az egyik legfontosabb micva, hiszen a foglyok gyakran életveszélyben vannak. A háláchá szerint azonban nem szabad őket „többért” kiváltani, mint amennyi egy nem zsidó fogoly esetében megszokott lenne. A tilalom oka kettős: egyrészt, ha túlzott váltságdíjat fizetnek, az kimerítheti a közösség anyagi erőforrásait; másrészt pedig bátoríthatja a jövőbeli emberrablásokat, mert a zsidók túszul ejtése különösen jövedelmezővé válhat.
Felmerül a kérdés: amikor a zsidó túszokat már elrabolták, akkor is érvényes ez a szabály? Miért fontosabb a jövőbeli fenyegetés, mint a jelenlegi foglyok kiszabadítása? A válasz az, hogy ha ma egy túsz kiváltásáért jelentős árat fizetnek, azzal hosszú távon sokkal több zsidót veszélyeztetnek, hiszen az elrablók kedvet kapnak, és a támadások száma növekedhet.
Oberlander Báruch: a helyzet súlyossága és a különbségek
A kérdés tovább bonyolódik, ha az emberrablók nem csupán váltságdíjat akarnak, hanem gyilkos terroristákat követelnek cserébe. A háláchá szerint ha egy túsz tényleges, közvetlen életveszélyben van (például a fogvatartók halálosan megfenyegetik), akkor nincs felső határ: minden áldozatot meg kell hozni a megmentéséért. Ha azonban „csak” a fogva tartás körülményei nehezek, de nincs közvetlen életveszély, akkor a közösség mérlegelhet.
A Hamásszal kötött megállapodás különösen problémás ebből a szempontból, mert nem pénzről van szó, hanem a cserébe adott terroristák és az izraeli hadsereg visszavonulása révén a terrorfenyegetés fokozódik. Ha olyan terroristákat engednek szabadon, akik már gyilkoltak, azzal nemcsak a közbiztonságot rontják, hanem aktívan hozzájárulnak ahhoz, hogy újabb merényletek történjenek.
A stratégiai szempontok
Izrael biztonságának megőrzése szempontjából a kérdés még összetettebb. A terroristák cseréje nemcsak a közvetlen fenyegetést növeli, hanem hosszú távon alááshatja az izraeli elrettentő erőt is. A múltban Izraelnek két fontos elve volt:
- Nem tárgyal terrorista szervezetekkel, mert ez csak további emberrablásokat ösztönöz.
- A kezükhöz vér tapadó terroristák nem szabadulhatnak ki, mert ők biztosan folytatják a gyilkolást.
A jelenlegi helyzetben azonban az izraeli vezetés hatalmas külső nyomás alatt van, különösen az Egyesült Államok részéről. Ha a Trump-adminisztráció olyan feltételeket szabott, amelyek Izrael számára elkerülhetetlenek voltak, akkor az alku kényszerhelyzetben született.
Oberlander Báruch összegzése
Halachikus szempontból, ha csupán pénzről lenne szó, akkor minden áron ki kellene váltani a túszokat. Ha viszont terroristák szabadon engedése a feltétel, akkor az már sokkal bonyolultabb kérdés, és attól függ, hogy ezzel mennyivel növelik a jövőbeni fenyegetéseket.
A legnagyobb problémát az izraeli biztonsági intézkedések lazítása jelenti, amely lehetőséget ad a Hámásznak arra, hogy közelebb kerüljön a határhoz, és újabb támadásokat készítsen elő. Ez már nem csupán egy halachikus dilemma, hanem stratégiai kérdés is: a jelenlegi túszok megmentése nem vezethet tömeges jövőbeli veszteségekhez.
A megállapodás valódi következményei csak a jövőben fognak kiderülni. Ha Izrael 42 nap után visszaállítja a korábbi biztonsági intézkedéseket, és nem enged további engedményeket, akkor a megállapodás hatékony lehetett. Ha viszont újabb és újabb követelésekhez vezet, akkor súlyos problémák elé nézhet az ország.
A végső kérdés tehát az, hogy a politikai és katonai döntéshozók milyen stratégiát választanak, és képesek-e megőrizni Izrael hosszú távú biztonságát.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook-oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!