Mushky Blesofsky: Kérdezd a Rebbetzent (1) – A szülők tiszteletétől a szombat megtartásáig
A Misna első fejezetének lezárását követően Mushky Blesofsky új formátummal jelentkezett: kérdezz-felelek est keretében válaszolt előre elküldött kérdésekre. A Kérdezd a Rebbetzent első részében több, vallásos és hétköznapi dilemmát is megválaszolt, amelyek egyaránt foglalkoztatják a zsidó életet komolyan vevő hallgatóságot és azokat is, akik csak ismerkednek a hagyományokkal.
Mit jelent szülőnek lenni – és mit jelent a tisztelet?
Az egyik legnehezebb kérdés az volt, hogy kell-e tisztelni olyan szülőt, aki nem tiszteli a gyerekét? Mushky szerint a válasz – még fájdalmas családi háttér esetén is – igen. „A szülők tisztelete egy micva, de ez nem egyenlő a szoros, szeretetteljes kapcsolattal” – mondta. A Tóra által elvárt tisztelet konkrét, technikai viselkedési formákból áll: például segíteni a szülőknek felállni, enni-inni, szépen beszélni velük, nem ülni a helyükre, nem használni a nevüket és nem megszégyeníteni őket – még akkor sem, ha nem viselkednek megfelelően.
A mély lelki kapcsolat nem feltétele a tiszteletnek, és Mushky hangsúlyozta: „A szülő nem feltétlenül barát, de attól még életet adott, és ezáltal egy szent kötelék jön létre.” Ugyanakkor, ha a szülő viselkedése már törvénybe ütköző, vagy komolyan károsítja a gyermeket, akkor el kell távolodni, és segítséget kell kérni.
Lehet-e panaszkodni a szülőre?
A másik kérdés az volt, hogy szabad-e a szülőre panaszkodni. A lászon hárá, azaz a rossz beszéd tilalma miatt ez általában nem megengedett – különösen, ha az megalázással vagy nyilvános megszégyenítéssel jár. Mushky ugyanakkor hozzátette: ha valaki nem bántalmazó, csak nehéz vele a kapcsolat, akkor is lehet arról beszélni valakinek, ha ez segít az objektív, higgadt viselkedésben. „Nem panaszkodás, hanem belső feszültség oldása, ha megosztod valakivel a nehézségeidet úgy, hogy nem bántod a másikat” – fogalmazott.
Mit mondanál egyetlen mondatban a Misna tanításairól?
Egy következő kérdés azt firtatta, hogy ha csak egy dolgot lehetne átadni a Misna tanításaiból, mi lenne az. Mushky válasza egyértelmű volt: „A zsidóság nemcsak szellemi élet – a Tóra a mindennapjainkról szól.” Szerinte az atyák tanításai segítenek meglátni Istent a hétköznapi élet apró pillanataiban is, és megmutatják, hogyan viselkedjünk etikusan – magunkkal és másokkal.
Művészek, sportolók, politikusok és a szombat
Felmerült a kérdés, hogyan tudják hűen követni a Tóra parancsolatait azok, akik különleges hivatást választottak – például sportolók, orvosok vagy művészek. Mushky rámutatott: „Az áldás mindig Istentől jön, a munka csak egy csatorna.” Ezért még nehéz hivatásokban is meg kell találni a módját a szabályok betartásának. Külön kiemelte azokat az orvosokat, akik sürgősségi eseteket kezelnek – az ő munkájuk pikúách nefes, vagyis életmentés, ami minden más micva elé kerül, így a szombat törvényei alól is felmentést ad.
Művészek esetén elismerte, hogy nehéz lehet például koncertet nem vállalni péntek este vagy szombaton, de inspiráló példát említett: „Omer Adam, Izrael egyik legnépszerűbb énekese, soha nem lép fel Sabbatkor – még akkor sem, ha sok pénzt kínálnak neki.”
A Misna tanítása nemcsak zsidóknak szól
Végül egy kérdés azt firtatta, hogy egy nem zsidó ember számára is lehet-e hasznos az Atyák tanításait olvasni. Mushky válasza egyértelmű: „A Misna az egész emberiséghez szól. Nemcsak arról tanít, hogyan kell micvákat betartani, hanem arról is, hogyan bánjunk egymással, hogyan éljük meg Istent a mindennapokban.” Szerinte az alapelvek – kedvesség, tisztelet, felelősség – egyetemes érvényűek.
A tanulás zárásaként arra kérte a hallgatókat, írják meg, tetszett-e nekik ez a kérdezz-felelek formátum, és folytassák-e. A válasz egyértelmű: igen. A közönség aktívan bekapcsolódott, és nagyra értékelte a gyakorlati, őszinte és együttérző válaszokat.
A Kérdezd a Rebbetzent című új sorozat így nemcsak tanulságos, de lelkileg is megerősítő időtöltést kínál – azoknak is, akik kérdeznek, és azoknak is, akik csak hallgatnak.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.