Mushky Blesofsky: A jó élet receptje – Misna 2:4- Isteni rész a lelkemben

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

Mushky Blesofsky: Isteni rész a lelkemben – A jó élet receptje, Misna 2:4

Hogyan uralhatja az ember a saját akaratát? Mi történik, ha valóban Isten akaratát tekintjük elsődlegesnek? Mushky Blesofsky tanítása a Pirké Ávot második fejezetének negyedik misnáját értelmezi, mély spirituális szinten. A tanulás most is személyes és élő hangvételű volt – ezúttal Las Vegasból, egy autóból közvetítve.

Akarat az akarat fölött

A Misna így szól: „Teljesítsd az Örökkévaló akaratát, mintha a tiéd lenne, hogy Ő is teljesítse a te akaratodat, mintha az Övé lenne. Semmisítsd meg akaratodat az Ő akaratával szemben, hogy Ő is megsemmisítse mások akaratát a tiéddel szemben.”

Mushky a tanítás elején leszögezi: a Misna nem cselekedetekről beszél – nem azt kéri, hogy az ember cserélje ki tetteit Isten akarata szerintiekre, hanem azt, hogy saját akaratát állítsa alá Isten akaratának. Ez a különbség alapvető: „Nem elég, ha valaki helyes dolgokat tesz, a cél az, hogy azt akarja tenni, amit Isten akar.”

A lélek három szintje

A tanításban Mushky három szintre bontja az ember belső világát:

  1. Tettek – A legalapvetőbb szint, a fizikai cselekvés. Ebben még gyakran az ösztönök, az ún. „állati lélek” dominál.

  2. Gondolatok és érzelmek – Ezek már egy magasabb réteget képviselnek, de itt is gyakoriak az olyan belső hangok, mint a féltékenység, önzés, vagy harag. Az isteni lélek célja, hogy ezeket a belső érzéseket átalakítsa: „Ahelyett, hogy féltékeny lennék, próbálok tisztelettel tekinteni a másik emberre.”

  3. Akarat – A legmagasabb szint. Ez az, ami az egész embert vezérli. Mushky szerint az ember valódi fejlődése ott kezdődik, amikor nemcsak tesz valamit Istenért, hanem akarja is azt, amit Isten akar. „Az isteni akarat ott van bennünk, csak fel kell fedeznünk.”

A király a test felett

Mushky újra előveszi a korábban használt képet: a testünk olyan, mint egy ország, amelynek két királya harcol a trónért – az isteni lélek és az állati lélek. Az ember dolga, hogy királlyá tegye az istenit – nem elnyomva az állatit, hanem belső párbeszéddel meggyőzve azt.

A Tóra cselekvésre kötelez – nem érzésekre. Ennek ellenére Mushky hangsúlyozza, hogy a hosszú távú hiteles vallásgyakorlás csak akkor fenntartható, ha az ember nemcsak tesz valamit, hanem azonosul is vele. Erre hozza példaként gyermekkori barátnőjét, aki először pusztán szabályokat követett, de azokhoz nem kapcsolódott – ezért abbahagyta. Később, amikor belülről is elköteleződött, örömmel élte meg a zsidóságot.

Kis micvák, nagy jelentőség

Az előadás végén Mushky egy központi gondolatra építi fel a tanítást: „Amit kicsinek gondolunk – például, hogy elmegyek-e zsinagógába vagy sem –, az valójában nem kis dolog. Minden micva megerősíti a kapcsolatot az Örökkévalóval. Minden, amit nem teszünk meg, gyengíti ezt a fonalat.”

Ez a fonal, magyarázza, 613 szálból áll – ez a 613 parancsolat. Minden egyes betartott törvény erősíti, minden áthágott gyengíti. A cél: tudatosítani, hogy a kis dolgok is számítanak.

A belső hang felerősítése

A tanulás egyik legerősebb mondata: „Az isteni lélek nem kiabál. Csendes. Figyelem kell hozzá.” Mushky ezzel zárja tanítását: minden emberben ott van az isteni lélek, még ha olykor nem halljuk is a hangját. Nem vagyunk rosszak, ha küzdünk. Az, hogy van belső vitánk, azt jelenti, van lelkünk. És ez az, ami számít.

„Nem az a cél, hogy elnémítsuk az ösztöneinket. A cél az, hogy a helyes király uralkodjon.”

Ez a tanítás egy újabb lépcsőfok a jó élet receptjében: az akaratomat Isten akaratával összhangba hozni – nem erőszakkal, hanem felismeréssel és szeretettel.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

Megszakítás