Megyeri Jonatán ortodox rabbi egy rendkívül izgalmas előadást tartott a zsidó nép történelmi túléléséről és annak spirituális hátteréről.

Megyeri Jonatán: Mi a zsidók túlélésének titka?

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

Megyeri Jonatán előadása során számos teológiai és filozófiai kérdést is érintett, különös tekintettel a zsidóság egyedi szerepére és hitbeli alapjaira.

A monoteizmus újbóli felfedezése

A rabbi kiemelte, hogy bár a monoteizmus nem Ábrahámmal kezdődött, hiszen Ádám és Noé is egyistenhívők voltak, mégis Ábrahám volt az, aki újra felfedezte és elterjesztette ezt a tudást. A zsidók tehát Ábrahám leszármazottai, és az ő küldetése nem csupán a hit, hanem egy teljes életforma kialakítása volt.

Nem vallás, hanem életforma

Megyeri rabbi hangsúlyozta, hogy a zsidóságot nem érdemes egyszerű vallásként felfogni, hiszen sokkal inkább egy életforma, amely az élet minden területére kiterjed. Az egyik legfontosabb üzenete az, hogy Isten nem csupán megteremtette a világot, hanem aktívan részt vesz annak működésében, figyelemmel kísérve minden egyes ember cselekedeteit, gondolatait és szavait.

A Tóra és a micvák szerepe

A zsidóság számára a Tóra és az abban foglalt 613 parancsolat nem csupán szabályrendszer, hanem az Istenhez vezető út. A parancsolatok célja, hogy a fizikai világot isteni szintre emeljék, így az ember együttműködhessen Istennel a teremtés tökéletesítésében. A rabbi kiemelte, hogy minden hétköznapi cselekedetet szentséggé lehet tenni, legyen szó étkezésről, beszélgetésről vagy akár a mosdóhasználatról.

A világ tökéletesítése és a messiás eljövetele

A rabbi kitért arra is, hogy a világ fejlődése szempontjából hatalmas előrelépések történtek az elmúlt évszázadokban, és a zsidóság küldetése, hogy továbbra is tökéletesítse ezt a világot. A messiás eljövetele akkor várható, ha a világ megfelelőképpen előkészül erre, azaz ha a földi élet valóban otthonossá válik Isten számára.

A gonosz eredete és a szabad akarat

Megyeri Jonatán rabbi elmagyarázta, hogy a gonosz abból fakad, ahol Isten jelenléte visszahúzódik, és ez egyfajta spirituális vákuumot teremt. Az emberi szabad akarat pedig kulcsszerepet játszik ebben: az embernek lehetősége van választani a jó és a rossz között, és csak így válhat valódi partnerévé Istennek a világ jobbá tételében.

Pokol, mennyország és a túlvilág

Az előadás egyik különösen érdekes része az volt, amikor a rabbi a mennyország és pokol fogalmát magyarázta. A zsidó hagyomány szerint a pokol nem egy örökké tartó büntetés helye, hanem egy tisztító folyamat, amely során a lélek megszabadul a bűnök által okozott „szennyeződésektől”. Az igazi pokol a szégyen érzése, amikor az ember életének minden tettét visszanézi. A mennyország pedig az a spirituális dimenzió, ahonnan a lélek származik, és ahova visszatér.

A zsidóság kiválasztottsága

Megyeri rabbi hangsúlyozta, hogy a zsidó kiválasztottság nem felsőbbrendűséget jelent, hanem egy sajátos küldetést: a 613 parancsolat betartását és a világ spirituális felemelését. Ezzel szemben a világ népeinek hét univerzális törvényt kell betartaniuk, és ezen az úton ők is közel kerülhetnek Istenhez.

Izrael állama és a vallási vita

Az előadás végén szóba került Izrael államának vallási megítélése is. A rabbi kifejtette, hogy az ortodoxia többsége jogszerűnek tartja Izrael államának megalakulását. Szerintük a zsidóság történelmi megpróbáltatásai felülírták a diaszpórában maradás eredeti elképzelését.

Megyeri Jonatán rabbi előadása nemcsak mély filozófiai és teológiai tartalommal bírt, hanem gyakorlati példákon keresztül is bemutatta, hogy a zsidó életmód miként szolgálja a világ jobbá tételét. A zsidóság lényege nem pusztán hit, hanem aktív cselekvés Isten partnereként a teremtésben.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook-oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Megszakítás