A zsidó állam ismét többfrontos háborúba kényszerült, s egyelőre nem igazán látni a konfliktus végét. A Lubavicsi Rebbe egy ötven évvel ezelőtt elmondott beszédében arra világított rá, hogy Izrael spirituális határainak szigorú őrzése a földrajzi határok biztonságát is garantálja – írja az Anash.

Közel ötven évvel ezelőtt, 1974 májusában arab terroristák szivárogtak át Libanonból Izraelbe és a határhoz közeli kisvárosban, Máálotban hajtottak végre véres terrortámadást. A mááloti mészárlás néven elhíresült tragédia során 115 túszt szedtek, elsősorban iskolás gyerekeket, akik közül huszonötöt gyilkoltak meg, illetve végeztek további hat civillel is. A „Demokratikus Front Palesztina Felszabadításáért” nevű szervezet terroristáival végül a hadsereg különleges alakulatainak katonái végeztek.

A mészárlást követően a Rebbe többször elmondta, hogy a fizikai határok védelmében a szellemi határok épségét kell biztosítani, amihez elengedhetetlen az asszimiláció elleni küzdelem fokozása. Izraelben éppen akkor tárgyaltak a zsidó státusz megállapításának liberalizálásról, amit a vallásos pártok élesen elleneztek, a baloldali erők pedig szorgalmaztak. Ez volt az azóta is többször napirendre került „Ki a zsidó?” kérdéskör. A Rebbe szerint csak azért tudtak a terroristák átszivárogni Izrael fizikai határán és betörni zsidó családok otthonaiba, mert – a zsidó identitás meghatározásának megváltoztatására tett kísérlet által – megkezdődött a zsidóság és a többi népet elválasztó spirituális határok elbontása. A Rebbe hozzátette, hogy nem a zsidóság definíciójának az izraeli kormány által tervezett megváltoztatása volt az, ami közvetlenül a tragédiához vezetett, ám része volt benne.

Álláspontját a következő példázattal szemléltette:

Amikor egy katona a harctérre indul, elengedhetetlen, hogy megfelelő védőruházatot öltsön az ellenség lövedékei ellen. Ha valaki lerántja a sisakot egy katona fejéről, aki azután halálos lövést kap, egyértelmű, hogy az illetőt felelősség terheli a katona halálában, hiszen megfosztotta a fizikai védelem eszközétől. Természetesen a halált okozó golyót nem ő, hanem az ellenség lőtte ki, azonban ha a katona fejét sisak védte volna, nem következett volna be a tragédia. Ehhez hasonló az izraeli helyzet is.

A bekövetkezett szörnyűség okai között spirituális elemeket is találunk, melyek természetesen nem adnak felmentést a zsidókat gyűlölő terroristáknak, akiket végül ugyanúgy elér a vesztük, mint annak idején a fáraót és seregét. Azonban az Izrael spirituális határait ért támadás nyitotta meg az utat a gyilkosok számára, hogy átkeljenek Izrael fizikai határain, a zsidó népet óvó védelem megszüntetése hagyta népünket védtelenül a merénylők előtt.

 

Megszakítás