Május 11. – 36, ami öt hét és egy nap

Május 12. – 37, ami öt hét és két nap

Május 13. – 38, ami öt hét és három nap

Május 14. – 39, ami öt hét és négy nap

Május 15. – 40, ami öt hét és öt nap

Május 16. – 41, ami öt hét és hat nap

Május 17. – 42, ami hat hét

Jáákov Kranz, a dubnói mágid, vagyis tanító (1740-1804) a zsidóság legnagyszerűbb mesterei közé tartozott. Találó történeteivel kiválóan világította meg a legbonyolultabb kérdést is. Egyszer azt kérdezték tőle, hogy hogyan lehetséges, hogy a világ bármely kérdésére képes példázattal felelni. A mágid, mit is mondhatott volna mást, így felelt: „Mondok erre egy példázatot…”

A mese pedig így szólt: Volt egyszer egy város, abban élt egy ember, úgy hívták, hogy Emet, vagyis Igazság, Akárhova ment, mindenütt felzúdulást keltett, mert – mit tagadjuk – mindig meztelenül jelent meg. Megjelenését erőteljes reakciók kísérték, és a legtöbben igazán idegesítő figurának találták.

Volt egy jó barátja, Másál, azaz Példázat, aki odament hozzá egyszer és a következő ajánlatot tette: „Oly sokan vannak, akiket zavar a megjelenésed. Van számodra egy ajánlatom. Vedd magadra az egyik öltönyömet, így az emberek nemcsak elviselnek majd, hanem meg is értenek, sőt, végül majd is el fogadnak.”

Így is történt, Emet, az Igazság felvette Másál, a Példázat egyik elegáns öltönyét, és ez lehetővé tette számára, hogy kényelmesen elvegyüljön a város lakói között és meghallgassák, amit mondani akart,

Amikor az ember a meztelen igazsággal találkozik, inkább igyekszik elbújni előle, ám ha történet, példázat vagy metafora képében találkozunk vele, rögtön könnyebben elfogadjuk anélkül, hogy túlságosan kényelmetlenül kellene éreznünk magunkat. Így az üzenet ellenállás nélkül érhet célba.

 

Megszakítás