Azért tegyetek különbséget a tiszta és tisztátalan barom között, a tisztátalan és tiszta madár között, hogy ne tegyétek utálattá lelketeket a barom és a madár által és minden által, ami mászik a földön, amit elkülönítettem számotokra, hogy tisztátalannak tartsátok. (3Mózes 20:25)

A Kedosim (szentek) című hetiszakasz folytatja a megelőző, Ácháréj mot című szakasz tematikáját, és számos törvényt sorol fel azzal kapcsolatban, hogy a zsidó embereknek hogyan kell élniük ahhoz, hogy szentek legyenek. E törvények között több olyan szerepel, ami az elkülönülésen vagy elkülönítésen alapul, ennek pedig az az oka, hogy a zsidóságban a szentség vagy megszenteltség elkülönítettséget jelent. Ezt emeli ki a hetiszakasz fent idézett mondata, majd az utána következő is:

Legyetek tehát nekem szentek, mert szent vagyok én, az Örökkévaló és elkülönítettelek benneteket a népektől, hogy az enyéim legyetek. (3Mózes 20:26)

Az Örökkévaló meghatározta számunkra azt, hogy mely állatokat különítette el a számunkra, hogy azokat fogyasszuk, és melyektől kell tartózkodnunk. Rituálisan tiszta és tisztátalan élesen elkülönül. Míg a halak és a négylábúak esetében a Tóra egyértelmű jeleket ad, melyek alapján minden egyes állatfajról viszonylag könnyedén eldönthetjük, hogy tiszta-e, addig a szárnyasokkal kapcsolatban csupán azokat sorolja fel, amelyek tisztátalanok, következésképp minden más szárnyas megengedett.

A kóser szárnyasok közé tartozik például a csirke. Fontos megjegyezni, hogy önmagában az, hogy a csirke ebbe a kategóriába tartozik, még nem elég ahhoz, hogy az asztalunkra kerüljön, hiszen a kóser vágás és húsfeldolgozás szintén az elvárások közé tartozik. Jom háácmáut, az izraeli függetlenségi nap közeledtével – ezen a napon egész Izrael kivonul a szabadba és grillezik – háromféle pácot kínálunk csirkehúshoz.

1. Csirkemell mézes-mustáros pácban

Négy evőkanál mustárt összekeverünk négy evőkanál mézzel vagy datolyamézzel, azaz szilánnal. Sóval, borssal, porított fokhagymával és őrölt korianderrel ízesítjük, és alaposan összekeverjük. A mustár és a méz arányát ízlés szerint változtathatjuk, érdemes próbálkozni a lehetőségekkel. A csirkemellet a simára kevert mézes-mustáros pácba forgatjuk, jól záródó edénybe tesszük és néhány órára vagy akár egy éjszakára is a hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek.

2. Csirkecomb filé klasszikus fokhagymás pácban

Egy fél pohár növényi olajat összekeverünk egy fél citrom levével. Megtisztítunk 8-10 fokhagymagerezdet, és fokhagymanyomón áttörve az olajos keverékhez adjuk. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd beleforgatjuk a pácba a húsokat. A legjobb, ha sütés előtt néhány órán át pihen, hogy az ízek összeérjenek.

3. Csirkeszárnyak csípős-pikáns pácban

Fél pohárnyi növényi olajhoz adjunk két evőkanál mustárt, egy kevés ecetet és barna cukrot. Fokhagymanyomón törjünk át három-négy gerezd fokhagymát, sózzuk, borsozzuk. Szeleteljünk fel egy erős paprikát és keverjük a pácba. Forgassuk bele a csirkeszárnyakat a csípős keverékbe, és sütés előtt lezárt dobozban tegyük néhány órára a hűtőbe.

 

Megszakítás